Recepty na kryzys
Konflikt – siła czy słabość organizacji?
Jeśli przyjmiemy, że każda różnica opinii, koncepcji, wizji, interesów, a nawet wartości jest konfliktem, to doświadczamy ich cały czas. Wygranie konfliktu nie jest gwarancją na sukces. Wycofanie się też. A co jest? To może ułożenie się, czyli kompromis? W biznesie kompromis jest niezwykle powszechny i czasem jest jedynym wyjściem z sytuacji, jednak nie zainwestujemy w niego zbyt wiele energii.
Mobbing w pracy – jak zapobiegać niepokojącym sytuacjom?
Stworzenie bezpiecznej i przyjaznej atmosfery w organizacji jest jednym z kluczowych elementów, aby zapewnić odpowiednie warunki pracy oraz zbudować zgrany zespół. Biuro jest miejscem, gdzie spędzamy większość naszego dnia, warto zatem zadbać o to, aby nasi pracownicy czuli się w nim jak w domu. Niestety mobbing nadal stanowi temat tabu i wciąż zdarzają się przypadki, które nie są odpowiednio egzekwowane. Poniżej dowiesz się, czym dokładnie jest mobbing, jak mu zapobiegać oraz jak na niego reagować.
Rozwój menedżerów pilnie potrzebny. Sprawdź, jak zlikwidowaliśmy różnice kompetencyjne w firmie z branży automotive - case study
Co zrobić, gdy kadra menedżerska rozrasta się i liderzy prezentują różny poziom kompetencji? Jak wyrównać lukę kompetencyjną i wesprzeć zarówno bardziej, jak i mniej doświadczonych menedżerów? Przeczytaj case study i zobacz, jaki program rozwoju stworzyliśmy dla Klienta.
Na czym skupić budowanie kultury organizacyjnej?
Kultura organizacyjna w firmie, uznawana za filozofię jej działania, nie pojawia się z dnia na dzień. To długotrwały i złożony proces, który wymaga zaangażowania zarówno pracowników, jak i kierownictwa.
Inwestycje w trudnych czasach – jak działać na rynku dalekim od przewidywalności? Wskazówki dla CFO
Bez wątpienia żyjemy w czasach bezprecedensowych zmian. Wzajemne powiązania ludzi, firm i rynków nigdy nie były tak silne i wszechobecne. A postęp technologiczny, zmiany ekonomiczne oraz geopolityczne modyfikują sposób, w jaki zarządzamy firmami.
Kielce idą z trendem
Kielce stanowią regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo-targowe w regionie. Od kilku lat bardzo prężnie się rozwijają, zyskując wśród przedsiębiorców dobrą opinię. Z prezydentem, Bogdanem Wentą, rozmawiamy o strategii rozwoju miasta przyjaznego biznesowi, o inicjatywach samorządowców, które przyciągają inwestorów, o polityce zwolnień podatkowych i o potencjale, jaki ma do zaoferowania miasto.
Katarzyna Dubno, Adamed Pharma: „Bez inwestycji farmacja nie istnieje”
Branża farmaceutyczna boryka się z wieloma problemami, ale mimo to nie ustaje w wysiłkach na rzecz innowacyjności. O tym, jak pogodzić imperatyw inwestowania w badania i rozwój z mocami produkcyjnymi, mimo niesprzyjających okoliczności, opowiada Katarzyna Dubno, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w firmie Adamed Pharma.
Relacje w pracy – jak nad nimi pracować?
Większość z nas od razu dostrzega, że ktoś w miejscu pracy zachowuje się agresywnie. Nieuprzejmości, przezwiska, grubiański język widoczne są od razu. Trudniej wyłapać i udowodnić zachowania toksyczne, manipulacje czy kłamstwa. Co powinien zrobić szef, gdy zauważy, że relacje między pracownikami nie są, oględnie mówiąc, dobre, szczególnie za sprawą jednej osoby, wpływając nie tylko na atmosferę w pracy, ale również na gorsze wyniki firmy? Na pytanie odpowiada Monika Reszko, psycholog biznesu, autorka książek, publikacji, badań i programów rozwojowych. Rozmawia: Paulina Kostro.
Kryzys energetyczny – dobry moment na inwestycje?
Przedsiębiorcy mierzą się dzisiaj z dynamicznie zmieniającą się sytuacją ekonomiczną i geopolityczną. Ostatnie wydarzenia dobitnie przypomniały, że żyjemy w globalnej wiosce, która działa na zasadzie naczyń połączonych.
BSH dla Ukrainy: jak producent AGD pomaga uchodźcom
Miliony Polaków włączyły się w pomoc Ukraińcom, którzy doświadczają dramatu wywołanej przez Rosję wojny. Mieszkańcy, władze publiczne, instytucje pozarządowe i przedsiębiorstwa – wszyscy stanęli ramię w ramię w obliczu tragedii, która spotkała naszych wschodnich sąsiadów. Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. intensywnie angażuje się w tę pomoc.
Uchodźcy z Ukrainy – szansa czy zagrożenie dla polskiego rynku pracy?
Obraz rynku pracy (dane z kwietnia br.) w majowym raporcie Oferty pracy w Polsce Grant Thorton i jej partnera technologicznego – firmy Element – niewiele się zmienił w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wpływ pracowników z Ukrainy na razie jest mało widoczny, choć już daje się zauważyć zmianę trendu.
Leszek Hołda, PKP Energetyka: „Cyfrowe kompetencje sprzyjają zielonej transformacji”
O roli zielonej i cyfrowej transformacji mówi Leszek Hołda, Członek Zarządu PKP Energetyka, odpowiedzialny za sprzedaż energii trakcyjnej i paliw, relacje z kluczowymi klientami oraz działania z zakresu R&D. Rozmawia Paweł Kubisiak.
Artur Białkowski, Medicover Poland: „Branża medyczna musi korzystać z najnowszych technologii”
Digitalizacja nie tylko ułatwia pracę lekarzom, ale sprawia też, że sam pacjent może w pewnym zakresie postawić diagnozę.
Jakub Dzik, Impel SA: „Okres planowania jest obecnie zdecydowanie krótszy. Musimy być bardziej elastyczni”
Trudny dostęp do kapitału, braki kadrowe, zmiana mentalności pracowników, to największe wyzwania w branży outsourcingowej. Z Jakubem Dzikiem, wiceprezesem zarządu Impel Group, rozmawia o nich Paweł Górecki, redaktor ICAN.
Cyberprzestrzeń w czasie wojennego kryzysu
Stan wojny na granicy Polski nasuwa obawy, czy nasza gospodarka i pojedyncze firmy są bezpieczne w cyberprzestrzeni? Czy potrafimy odeprzeć ataki wroga, kimkolwiek by on nie był? Rafał Wiszniewski, ekspert ICT i Cyberbezpieczeństwa w Orange Polska, mówi, jak można ograniczać ryzyko zagrożenia nie tylko dziś, ale i w przyszłości.
Jak przetrwać rzeczywistość tworzenia się nowych paradygmatów
Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Jak ją przetrwać? Odpowiedz jest jedna – dostosować się. Tkwienie w starych strukturach myślenia i działania oznacza śmierć. Przemianom podlegają indywidualne jednostki jako pracownicy, jak i całe przedsiębiorstwa. Zasada elastycznego reagowania i ciągłej ewolucji dotyczy wszystkich.
Jak wykorzystać pandemię do rozwoju eksportu
Janusz Władyczak, prezez KUKE, opowiada jak uniknąć zagrożeń wywołanych przez kryzys związany pandemią, a nawet wykorzystać je do rozwoju ekspansji.
Neoprotekcjonizm jako forma obrony
Witold Wiliński, prezes Zarządu GPW Tech, wyjaśnia jak pandemia wpłynęła na zagraniczne inwestycje w Polsce.
Wzrost w czasach kryzysu
Firmy z branży transportowej, mimo pandemii i wywołanego przez nią, wciąż mogą osiągnąć sukces.
Te branże najmocniej ucierpiały podczas pierwszej fali pandemii
Pandemia koronawirusa nie odpuszcza i możemy mieć już pewność, że druga fala zachorowań również odbije się na europejskiej gospodarce. O ile jednak pół roku temu trudno było przewidzieć skutki obostrzeń, tym razem wiemy więcej na temat zagrożeń i ich wpływu na poszczególne branże.