Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Pieniądze szczęście dają – potwierdziły to badania naukowe

· · 1 min
Pieniądze szczęście dają – potwierdziły to badania naukowe

Popularne powiedzenie mówi, że „pieniądze szczęścia nie dają”, ale niektóry uzupełniają wtedy żartobliwie, że szczęście daje dopiero to, co można za nie kupić. Ostatnie badania potwierdzają, że jest w tym dowcipie sporo racji.

Poziom szczęścia (za chwilę zdefiniujemy dokładniej, czym jest szczęście według naukowców) zwiększa się proporcjonalnie do podnoszenia poziomu dochodów, choć nie w sposób liniowy, a logarytmiczny. Z badań przeprowadzonych niedawno przez Matthew Killingswortha z Uniwersytetu w Pensylwanii na ponad 33 tysiącach Amerykanów o różnych dochodach wynika, że różnica pomiędzy poziomem zadowolenia ankietowanych zarabiających 100 tysięcy dolarów rocznie a tymi, którzy osiągnęli 200 tysięcy dolarów, jest analogiczna do różnic pomiędzy zarabiającymi 25 tysięcy dolarów a 50 tysięcy dolarów rocznie. Generalnie jednak wynik badania był jasny – im więcej pieniędzy, tym więcej szczęścia.

Złotówka złotówce nierówna

Oczywiście prawdziwe okazało się zatem stwierdzenie, że zarobienie lub zgubienie złotówki oznacza coś zupełnie innego dla żebraka i milionera, natomiast nie potwierdziło się inna zasada, według której biedni ludzie są (statystycznie rzecz ujmując) bardziej szczęśliwi.

Warto przy tym dokładniej przyjrzeć się temu, jak w badaniu definiowano szczęście.  Według ankietowanych wzrastająca ilość pieniędzy daje im przede wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem, a w czasach pandemii pozwala dodatkowo zachować wyższy poziom zdrowia fizycznego i psychicznego. Z innego badania, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, wynika, że osoby o wyższych dochodach lepiej znoszą ograniczenia związane z pandemią. Jest to dla nich o tyle łatwiejsze, że zazwyczaj dysponują większą przestrzenią życiową i własnym kawałkiem zieleni, w którym mogą odetchnąć na świeżym powietrzu nawet podczas ścisłego lockdownu. Z tego powodu bogatsi częściej i chętniej stosują się do zaleceń sanitarnych, utrzymują dystans społeczny i pracują zdalnie.

Szczęście niejedno ma imię

Oczywiście, dane te nie oznaczają, że powinniśmy koncentrować się jedynie na zarabianiu pieniędzy – w końcu cóż nam po milionach na koncie, jeśli w pogoni za kasą, pracując po godzinach i wypruwając sobie żyły, nie będziemy mogli poświęcić czasu przyjaciołom i rodzinie? Szczęście zależy nie tylko od kontroli nad swoim życiem, większych możliwości czy wygody, ale – pozostańmy romantykami – od miłości i przyjaźni bliskich nam osób.

Indeks górny Źródło: Badanie przeprowadzone zostało na Uniwersytecie w Pensylwanii na ponad 33 tysiącach obywateli USA w wieku od 18 do 65 lat, zarabiających co najmniej 10 tysięcy dolarów rocznie. Indeks górny koniec

Jacek Tomczyk

Redaktor "ICAN Management Review" i "MIT Sloan Management Review Polska"

Polecane artykuły

Polecane artykuły