Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Które kompetencje menedżerskie rozwijać? Top 10 na 2023

Hr | 5 min

Przed HR dużo pracy w 2023+. Pandemia, wojna, inflacja i rynek niedoboru – to wszystko wymaga wzmacniania nowych, bardzo różnorodnych kompetencji. Rozwijanie ich u menedżerów dawno nie było tak ważne jak dzisiaj. Które umiejętności będą zatem kluczowe w 2023+? Przygotowaliśmy zestawienie 10 najważniejszych kompetencji menedżerskich.

W ICAN Research zbadaliśmy, jakie umiejętności menedżerów zyskują obecnie na znaczeniu. Analiza wyników pokazuje, że w grę wchodzą zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. To dowód na to, że na efektywne przywództwo należy patrzeć holistycznie, nie zaniedbując ani jednych ani drugich.

Jakie kompetencje lidera są teraz najbardziej potrzebne i warte rozwijania? Takie pytanie zadaliśmy szefom działów HR w naszym ostatnim badaniu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi opracowaliśmy zestawienie 10 kluczowych kompetencji, które powinien posiadać każdy lider, niezależnie na jakim szczeblu organizacji się znajduje. Opanowanie poniższych umiejętności z pewnością pomoże przywódcom (i ich organizacjom) pokonywać coraz to nowsze i bardziej skomplikowane wyzwania.

Oto pełna lista 10 kompetencji lidera wraz z dokładnym wyjaśnieniem, na czym polegają.

Podsumowanie

Menedżerzy i liderzy powinni rozwijać kompetencje twarde związane z analityką danych i nowymi technologiami oraz miękkie, w tym umiejętność budowania odporności psychicznej oraz tworzenia relacji i koalicji wewnątrz firmy. W zmiennym środowisku biznesowym kluczowe znaczenie ma także elastyczność i zdolność do myślenia „outside the box”.

O badaniu

Badanie zrealizowano na podstawie 20 wywiadów eksperckich i 200 wywiadów ilościowych realizowanych w ramach publikacji: Trendy w edukacji menadżera 2022+.

Interesuje Cię diagnostyka firmy lub rynku? Sprawdź naszą ofertę

Zbadamy aktualne trendy w wybranych obszarach zarządzania zasobami ludzkimi, dzięki czemu otrzymasz wiedzę potrzebną do stworzenia efektywnej i mierzalnej strategii HR. Wskażemy kierunki i trendy, które pozwolą Ci wyprzedzić konkurencję w budowaniu silnego przywództwa i silnych zespołów, także w wirtualnych warunkach.

Zmierzymy efektywność Twoich procesów HR, wskażemy luki i metody ich usprawnień, które zoptymalizują Twoje procesy. Ponadto dostarczymy Ci wiedzy o najlepszych praktykach i wskażemy sprawdzone rozwiązania w Twojej branży, które możesz wdrożyć w swojej organizacji bez niepewności i ryzyka ewentualnych błędów, a za to z wymiernymi korzyściami dla organizacji i jej pracowników.

Porozmawiajmy o rozwiązaniach dla twojej firmy, skontaktuj się z nami

W ciągu dnia od wysłania wiadomości odezwie się do Ciebie konsultant rozwiązań biznesowych. Wspólnie opracujemy rozwiązanie, które przełoży się na kompleksowy rozwój pracowników Twojej organizacji.

zdjecie Agnieszka Narwojsz

Agnieszka Narwojsz

R&D Senior Manager

+48 501 615 008
a.narwojsz@ican.pl