Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Które kompetencje menedżerskie rozwijać? Top 10 na 2023

Hr | 5 min

Przed HR dużo pracy w 2023+. Pandemia, wojna, inflacja i rynek niedoboru – to wszystko wymaga wzmacniania nowych, bardzo różnorodnych kompetencji. Rozwijanie ich u menedżerów dawno nie było tak ważne jak dzisiaj. Które umiejętności będą zatem kluczowe w 2023+? Przygotowaliśmy zestawienie 10 najważniejszych kompetencji menedżerskich.

W ICAN Research zbadaliśmy, jakie umiejętności menedżerów zyskują obecnie na znaczeniu. Analiza wyników pokazuje, że w grę wchodzą zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. To dowód na to, że na efektywne przywództwo należy patrzeć holistycznie, nie zaniedbując ani jednych ani drugich.

Jakie kompetencje lidera są teraz najbardziej potrzebne i warte rozwijania? Takie pytanie zadaliśmy szefom działów HR w naszym ostatnim badaniu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi opracowaliśmy zestawienie 10 kluczowych kompetencji, które powinien posiadać każdy lider, niezależnie na jakim szczeblu organizacji się znajduje. Opanowanie poniższych umiejętności z pewnością pomoże przywódcom (i ich organizacjom) pokonywać coraz to nowsze i bardziej skomplikowane wyzwania.

Oto pełna lista 10 kompetencji lidera wraz z dokładnym wyjaśnieniem, na czym polegają.

Podsumowanie

Menedżerzy i liderzy powinni rozwijać kompetencje twarde związane z analityką danych i nowymi technologiami oraz miękkie, w tym umiejętność budowania odporności psychicznej oraz tworzenia relacji i koalicji wewnątrz firmy. W zmiennym środowisku biznesowym kluczowe znaczenie ma także elastyczność i zdolność do myślenia „outside the box”.

O badaniu

Badanie zrealizowano na podstawie 20 wywiadów eksperckich i 200 wywiadów ilościowych realizowanych w ramach publikacji: Trendy w edukacji menadżera 2022+.

Interesuje Cię diagnostyka firmy lub rynku? Sprawdź naszą ofertę

Zbadamy aktualne trendy w wybranych obszarach zarządzania zasobami ludzkimi, dzięki czemu otrzymasz wiedzę potrzebną do stworzenia efektywnej i mierzalnej strategii HR. Wskażemy kierunki i trendy, które pozwolą Ci wyprzedzić konkurencję w budowaniu silnego przywództwa i silnych zespołów, także w wirtualnych warunkach.

Zmierzymy efektywność Twoich procesów HR, wskażemy luki i metody ich usprawnień, które zoptymalizują Twoje procesy. Ponadto dostarczymy Ci wiedzy o najlepszych praktykach i wskażemy sprawdzone rozwiązania w Twojej branży, które możesz wdrożyć w swojej organizacji bez niepewności i ryzyka ewentualnych błędów, a za to z wymiernymi korzyściami dla organizacji i jej pracowników.

Porozmawiajmy o rozwiązaniach dla twojej firmy, skontaktuj się z nami

W ciągu dnia od wysłania wiadomości odezwie się do Ciebie konsultant rozwiązań biznesowych. Wspólnie opracujemy rozwiązanie, które przełoży się na kompleksowy rozwój pracowników Twojej organizacji.

zdjecie Agnieszka Narwojsz

Agnieszka Narwojsz

Specjalista ds. badań
ICAN Research

+48 501 615 008
a.narwojsz@ican.pl