Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Magdalena Pasecka, Innova Capital: Nie wierzę w to, że da się robić wszystko na 100%

· · 2 min
Magdalena Pasecka, Innova Capital:  Nie wierzę w to, że da się robić wszystko na 100%

Dlaczego perfekcjonizm jest przereklamowany? Jak radzić sobie na kierowniczym stanowisku w „męskiej branży”? Po co prosić się o krytykę? Swoje sekrety efektywności zdradza kolejna gościni „Sekretów Mistrzów”.

Magdalena Pasecka, partnerka i CFO w funduszu private equity Innova Capital nie wierzy w zaklęcie, że coś się nie da lub że coś jest niemożliwe. W podcaście „Sekrety Mistrzów” opowiada o tym, jak radzi sobie w zmaskulinizowanej branży, co pomaga się jej odstresować oraz dlaczego (i jak) dbać o relacje w biznesie.

Pokonać perfekcjonizm raz na zawsze

Jednym z przełomowych momentów w rozwoju osobistym Magdaleny Paseckiej było uświadomienie sobie, że nie musi być perfekcjonistką. „Nie wierzę w to, że da się robić wszystko na 100%.  Czasami trzeba zaakceptować, że coś się zrobi na 90% i to będzie wystarczające. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie możemy czegoś zrobić perfekcyjnie, powinniśmy szukać sposobu, by zrobić to efektywnie. Nie idealnie, ale sprawnie i jak najszybciej” - tłumaczy swoje podejście gościni „Sekretów Mistrzów”. Jak sama przyznaje macierzyństwo uwolniło ją z sideł perfekcjonizmu, dzięki czemu nauczyła się lepiej delegować zadania, polegać na swoim zespole i pomagać swoim pracownikom rozwijać skrzydła.

Liderka swoje zadania w kalendarzu dzieli na rzeczy ważne i pilne. Te ważne są priorytetami, które realizuje z najwyższą starannością. A te pilne załatwia jak najszybciej, nawet jeśli odbywa się to kosztem jakości. Wszak lepsze jest wrogiem dobrego, a pilne sprawy nie powinny przyćmiewać strategicznych celów, których realizacja jest bardziej pracochłonna, wymaga większego zaangażowania i skupienia.

„Gdy dajesz pilnym sprawom, które często są błahostkami, zawładnąć twoim dniem,  jesteś na przegranej pozycji, bo mogą cię bez reszty pochłonąć” - uświadamia Magdalena Pasecka, która stara się nie ulegać pokusie odhaczania małych zadań z listy „to do” kosztem tych kluczowych, wymagających większego zaangażowania, ale też dających większy efekt. Takie podejście do pracy w połączeniu z jej kompetencjami pozwoliło się jej odnaleźć w jednej z kluczowych ról w funduszu private equity, gdzie pełni funkcję partnerki i dyrektorki finansowej.

Kobieta w męskim świecie

W świecie finansów kobiety nadal stanowią mniejszość wśród kadry zarządzającej. Zdaniem Magdaleny Paseckiej przyczyny są złożone i różnorodne. Liderka zauważa, że czasami to same kobiety sobie szkodzą, chcąc wszystko robić idealnie.

„W swoim otoczeniu obserwuję wiele kobiet, które utrudniają sobie życie i nie pozwalają innym sobie pomóc. Chcą być perfekcyjne w pracy, domu i relacjach z bliskimi. Nie proszą o pomoc, wszystko wolą robić same. To droga do wypalenia” - sugeruje Magdalena Pasecka i dzieli się tym, jak ona radzi sobie z dużą ilością wyzwań.

Po pierwsze, w pracy polega na swoim zespole, a w domu na wspierającym parterze. Po drugie, nie boi się prosić o pomoc i np. pytać o porady biznesowe swoich mentorów. Poświęca jednak czas na utrzymanie z nimi kontaktu, dzięki czemu zawsze może skonsultować ważne decyzje z kimś bardziej doświadczonym i jej życzliwym. Po trzecie, mówi głośno o swoich sukcesach i chwali się, gdy coś się jej uda lub jej pomysł zyska aprobatę innych. Po czwarte, być może najważniejsze,  zawsze pyta o feedback i traktuje go jak szanse na samodoskonalenie.

„Ludzie mają problem z feedbackiem. Nie doceniają go, nie pytają o uwagi. Zupełnie niepotrzebnie traktują negatywne informacje zwrotne jak krytykę. Warto je docenić, bo to one pozwalają nam się zmieniać na lepsze” - mówi Magdalena Pasecka.

Posłuchaj całego epizodu „Sekretów Mistrzów” z Magdaleną Pasecką TUTAJ i dowiedz się m.in.:

  • na czym polega proaktywna postawa w budowaniu swojej kariery i dlaczego warto ją przyjąć jak najszybciej,

  • dlaczego nie można odkładać na ciągłe potem marketingu osobistego i jak podejść do niego mimo braku czasu,

  • kiedy trzeba się chwalić i głośno mówić o swoich sukcesach.

Słuchaj podcastu SEKRETY MISTRZÓW.

Posłuchaj również podcastu z serii O BIZNESIE z Magdaleną Pasecką »

Fundusze private equity od kuchni. Rozmowa z Magdaleną Pasecką z Innova Capital 

Joanna Koprowska PL, Magdalena Pasecka

Jak działają fundusze inwestycyjne? Czym się kierują przy wyborze firm, w które inwestują? W jaki sposób budują wartość w spółkach portfelowych? W podcaście „ICAN Management Review” opowiada o tym Magdalena Pasecka, partnerka i dyrektorka finansowa w funduszu private equity Innova Capital.

Joanna Koprowska

Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”.

Magdalena Pasecka

Partnerka i dyrektorka finansowa w funduszu private equity Innova Capital.

Polecane artykuły