Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Globalne PKB na rok 2021 i 2022 – nowe prognozy Banku Światowego

· · 2 min
Globalne PKB na rok 2021 i 2022 – nowe prognozy Banku Światowego

Według Banku Światowego na skutek pandemii gospodarka skurczyła się o 4,3%, co jest dobrym wskaźnikiem, biorąc pod uwagę, że czerwcowe prognozy mówiły o recesji na poziomie 5,2%. Mimo to eksperci porównują obecną sytuację do tej, która miała miejsce w trakcie Wielkiego Kryzysu i po obu wojnach światowych. Poza spowolnieniem wzrostu gospodarczego wyzwaniem na kolejną dekadę jest rekordowe zadłużenie odstraszające inwestorów.

Polska gospodarka w ubiegłym roku skurczyła się o 3,4%. Podobny, ujemny wskaźnik wzrostu gospodarczego zanotowały Stany Zjednoczone (-3,6%), natomiast nasz kraj dobrze wypada pod tym względem na tle strefy euro, która w 2020 roku straciła 7,4% PKB. Obronną ręką z kryzysu wyszły za to Chiny. Państwo Środka utrzymało dodatni wskaźnik wzrostu gospodarczego (2%). Według Banku Światowego państwa mogą zacząć wychodzić z kryzysu spowodowanego pandemią już w tym roku: wstępne prognozy zakładają wzrost gospodarczy na poziomie 4% globalnie i 3,5% w Polsce i strefie euro.

PRZECZYTAJ TAKŻE » » »

Poszukaj swojej przewagi w przyszłości 

Kacper Nosarzewski PL, Joanna Koprowska PL

Myślenie o przyszłości staje się obowiązkiem liderów. Aby radzić sobie w „nowej normalności” i adaptować się do zmiennego otoczenia, warto planować na podstawie scenariuszy potencjalnych wydarzeń.

W 9 na 10 krajów rozwijających się skutkiem pandemii był spadek zarobków. Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad zwiększy się poziom biedy. Kryzys zepchnął miliony pracowników na całym świecie poniżej progu ubóstwa, co oznacza, że wskaźniki wróciły do wyników ostatni raz notowanych w 2017 roku.

Raport Banku Światowego potwierdza to, o czym pisaliśmy do tej pory: najbardziej ucierpiał sektor usług, a w szczególności turystyka. I choć transport międzynarodowy po kwietniowym załamaniu szybko stanął na nogi, to jednak głównie za sprawą transportu towarów, przez co ustabilizował się na znacznie niższym poziomie niż przed pandemią. Obawy ekspertów dotyczą też mniejszych inwestycji na rynkach wschodzących i rozwijających się.

PRZECZYTAJ TAKŻE » » »

Podsumujmy rok 2020: najważniejsze nieszczęścia i... korzyści 

Jacek Tomczyk PL

Mijający rok na długo zapamiętamy jako czas wielu nagłych i trudnych wyzwań, przed którymi postawieni zostali zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i administracja publiczna. Najmocniej na kondycji światowej gospodarki odcisnęła się rzecz jasna pandemia COVID-19, ale w wielu obszarach gospodarki i wielu rejonach świata towarzyszyła jej seria innych poważnych nieszczęść – również z punktu widzenia biznesu. 

Pomimo postępu technologicznego, który sprawił, że finansowe skutki pandemii odczuliśmy lżej niż w przypadku kryzysu fiskalnego z 2008 roku, inwestycje ciągle pozostają na niskim poziomie, a wysokie zadłużenie jest czynnikiem odstraszających inwestorów. Bank Światowy szacuje, że w 2020 roku kraje rozwinięte zwiększyły swoje zadłużenie średnio o 9 punktów procentowych, co ostatni raz miało miejsce w latach 80 ubiegłego wieku.

Z tego powodu możemy spodziewać się, że wyjście z kryzysu nie będzie łatwe. Znaczenie ma między innymi tempo, w jakim państwom uda się zaszczepić większość społeczeństwa, choć szybkie opracowanie szczepionek daje nadzieję na dość rychły powrót na ścieżkę wzrostu. Nie jest jednak wykluczone, że czeka nas znacznie trudniejsza dekada, niż mogliśmy się spodziewać na początku 2020 roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE » » »

Gdy STRATEGIA łączy się z TAKTYKĄ 

Dwa wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się obecnie firmy, to postępująca cyfryzacja, przyśpieszona gwałtownie przez obecny kryzys, oraz niezwykła zmienność sytuacji rynkowej. W tej sytuacji planowanie strategiczne wymaga szczególnych rozwiązań i coraz bardziej na znaczeniu zyskuje… taktyka.

Prognozowanie sprzedaży w internecie na rynku B2B 

Jakub Kunicki PL, Maciej Pondel PL

Narzędzia typu customer intelligence i specjaliści, którzy z nich korzystają, mają szanse zrewolucjonizować handel elektroniczny na rynku B2B.