Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Pięć typów ludzi, którzy pomogą ci uporać się z toksycznymi współpracownikami i uniknąć niepotrzebnego stresu

· · 3 min
Pięć typów ludzi, którzy pomogą ci uporać się z toksycznymi współpracownikami i uniknąć niepotrzebnego stresu

Praca w dużej organizacji często jest stresująca, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z toksycznymi relacjami oraz stresującymi sytuacjami. Przedstawiamy kilka sposobów na przekształcenie miejsca pracy w oazę spokojnej pracy i rozwoju.

Otaczanie się pozytywnymi osobami jest jednym z najprostszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych sposobów na radzenie sobie z toksyczną atmosferą w pracy. I choć często nie mamy możliwości odcięcia się od „bojowo nastawionych” współpracowników, warto zapewnić sobie równocześnie wsparcie ludzi, na których możemy polegać i do których dobrze jest się zwrócić w razie przejściowych trudności. Na jakie cechy takich pozytywnych koleżanek i kolegów szczególnie warto zwrócić uwagę?

Otaczaj się dobrymi współpracownikami

1. Ciągle uśmiechnięci

Znane powiedzenie mówi, że jesteśmy tym, co jemy. Podobnie wygląda kwestia naszych emocji – jeśli otaczamy się ludźmi, którzy mają ciągle zły humor i szukają wszędzie problemów, to nie należy się dziwić, jeśli sami w końcu staniemy się do nich podobni. Aby temu zapobiec, warto mieć koło siebie osoby, które rozładują napiętą sytuację, na przykład opowiadając dowcip, czy też po prostu podniosą nas na duchu dobrym słowem czy miłym uśmiechem.

2. Liderzy i przewodnicy

Szukaj wokół siebie osób, które wskażą ci drogę i pomogą uniknąć pułapek oraz toksycznych sytuacji. Taką osobą nie zawsze będzie przełożony – często taką rolę może odgrywać kolega, niegdyś zza biurka, a obecnie chociażby z zespołu online. Ważne, aby mieć pewność, że nie zostawi nas w potrzebie.

3. Słuchacze

Wszyscy wiemy, że dobrze jest się po prostu czasem wygadać czy wręcz wyżalić. Osoby, które potrafią słuchać, z większym prawdopodobieństwem zrozumieją nasze obawy, z jakimi do nich przyszliśmy, niż ktoś, kto zawsze wie wszystko lepiej i przerywa nam w połowie zdania.

4. Pytający wciąż „dlaczego?”

Choć ludzie, którzy ciągle zadają niewygodne pytania na temat naszej pracy, bywają irytujący, mimo wszystko zawsze warto mieć obok kogoś, kto wskaże nam czasami bezsensowność naszych działań lub wyprowadzi nas z błędu. Sama werbalizacja tak prostego pytania, jakim jest „dlaczego?” może pomóc uniknąć błędów, które będą nas kosztowały godziny dodatkowej pracy.

5. Marzyciele

Marzyciele to osoby, które potrafią zainspirować nas do wyjścia poza sztywne ramy roli, jaką odgrywamy w organizacji. Mogą też być katalizatorem do pracy nad sobą i stawiania sobie nowych celów.

Złe emocje są zaraźliwe

Masz trudny dzień w pracy? Kot ci wylał poranną kawę albo wszedł na klawiaturę podczas spotkania na Teamsach? Weź trzy głębokie wdechy, a zanim przelejesz swoje emocje na rozmówców, pamiętaj, że twoje nieprzemyślane i impulsywne zachowanie może wywołać efekt domina. Podnosząc niepotrzebnie głos, możesz zepsuć dzień całemu zespołowi.

Pamiętaj też, że negatywne emocje wrócą do ciebie szybciej, niż się tego spodziewasz. Złe nastawienie może bowiem sprawić, że załatwienie najprostszej formalności będzie się przeciągać w nieskończoność, przez co dokończenie projektu będzie wymagało od ciebie większego nakładu energii i niepotrzebnych nerwów.

PRZECZYTAJ TAKŻE (Premium) » » »

Jak mądrze reagować na negatywne emocje w pracy? 

Christine M. Pearson

Wielu menedżerów próbuje ignorować negatywne emocje w swoim środowisku zawodowym. Jednak taktyka ta może okazać się szkodliwa, a do tego kosztowna. Jeżeli negatywne odczucia pracowników spotkają się z mądrą reakcją, być może zaowocują ważnymi i odkrywczymi spostrzeżeniami.

Doświadczanie negatywnych emocji może przynosić korzyści 

Marzena Martyniak PL

Bycie przywódcą wymaga radzenia sobie z ludźmi w różnych sytuacjach, dlatego liderzy przedsiębiorstw powinni dążyć do rozwoju własnej inteligencji emocjonalnej i czerpać z jej pokładów.

Naucz się zarządzać swoimi emocjami 

Marzena Martyniak PL

Zdolność rozpoznawania i kontrolowania emocji własnych i innych ludzi przynosi nam liczne korzyści. Dowiedz się, jak rozwinąć inteligencję emocjonalną, aby poprawić umiejętności menedżerskie.

Nie daj sobie wejść na głowę

Z drugiej strony, zbyt uległa postawa wobec współpracowników może doprowadzić do sytuacji, w której zaczną oczekiwać od ciebie wykonywania ich własnych zadań. Umiejętność mówienia „nie” w odpowiednim momencie i wyznaczania granic jest tak samo ważna jak poszukiwanie ścieżek rozwoju.

To od ciebie powinno zależeć, czy wyświadczysz komuś przysługę wykonując jego pracę, przy okazji np. ucząc się czegoś nowego. Warto jednak w takim przypadku zaznaczyć, że jest to jedynie twoja uprzejmość. Natomiast kiedy sam będziesz potrzebował pomocy, nie wahaj się jako argumentu przywołać tej sytuacji, prosząc o wsparcie.

Szanuj swoją pracę i pracę innych

To, jak będziesz się czuł w pracy, jest zależne dużym stopniu od właściwego jej zorganizowania. Nikt nie lubi pracować za darmo, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że równie irytujące jest pracowanie na darmo. Cóż z tego, że twój podwładny zrobił świetną analizę sprzedaży, poświęcił miesiąc na opracowanie strategii i stworzył na tej podstawie ciekawy raport, jeśli w międzyczasie w innym dziale ktoś wykonał tę samą pracę. Pomijając fakt, że takie sytuacje to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, bardziej istotne jest, że mogą one wywołać uczucie frustracji i trwale obniżyć zaangażowanie i efektywność pracownika.

Indeks górny Źródło: Inspiracją do napisania tego tekstu była lektura artykułów opublikowanych w CEO MagazineHealthline.com. Indeks górny koniec

PRZECZYTAJ TAKŻE » » »

Poskromienie złośnika, czyli jak radzić sobie z kłopotliwym kolegą z pracy 

Witold B. Jankowski PL

Kąśliwe uwagi, sarkastyczne komentarze za naszymi plecami, a nawet otwarta wrogość ze strony współpracownika – często nie wiemy, jak na to reagować. Czy lepiej jest puścić uwagi mimo uszu, czy zdecydować się na konfrontację? Co zrobić, gdy jesteśmy źle traktowani w pracy?

Jak zarządzać emocjami w pracy? 

Ewa Jarczewska-Gerc PL

Okazywanie emocji najczęściej uznawane jest za zachowanie nieprofesjonalne. Jest to jednak mylne przeświadczenie.

Podejmowanie decyzji pod wpływem emocji 

Agnieszka Popławska-Boruc PL

Logiczny, chłodny i wyważony. Gdy podejmuje decyzję, odcina się od swoich emocji. Nigdy nie ufa podszeptom intuicji, lecz opiera się tylko na analizie dostępnych danych. Menedżer idealny? Otóż… nie. Emocje odgrywają wielką rolę w procesie podejmowania decyzji.

Jacek Tomczyk

Redaktor "ICAN Management Review" i "MIT Sloan Management Review Polska"

Polecane artykuły