Powiadomienie
PROMOCJA
Testuj subskrypcję
ICAN Business Insight
za darmo przez 7 dni!
Firmy, które chcą osiągać najlepsze wyniki, muszą umiejętnie wykorzystywać zasoby, zwłaszcza finansowe. Poznaj najlepsze praktyki i zostań liderem biznesowej skuteczności.
Pokaż więcejTworzenie strategii cenowej jest niezwykle ważnym, a jednocześnie trudnym zadaniem. To właśnie od niej zależą wyniki sprzedażowe firmy i jej pozycja na rynku. Jak zatem kreować politykę cenową w cyfrowym świecie? Z Madhavanem Ramanujamem rozmawia Paweł Górecki – wywiad w języku angielskim.
Jak wynika z analizy CB Insights, ubiegły rok był rekordowy pod względem ukrytych inwestycji. Fundusze zainwestowały w ten sposób łącznie prawie 1,7 miliarda dolarów w 365 tajnych projektów – głównie technologicznych i medycznych.
Prowadzenie przejrzystej polityki finansowej zmniejsza stres pracowników i poprawia ich relacje z przełożonymi – dowodzą badania przeprowadzone na 15 tysiącach zatrudnionych w ponad 2500 miejscach pracy w Wielkiej Brytanii.
Kontrakty CFD, figurujące także pod nazwą kontrakty na różnice, są uzgodnionymi w obrocie pochodnymi instrumentami finansowymi. Nie bez przyczyny wielu handlowców decyduje się na inwestycję w kontrakty na różnice. Niwelują one co prawda korzyści związane z faktycznym posiadaniem przedmiotu obrotu, jednak jednocześnie oferują dużo mniejsze ryzyko ich zakupu.
Pandemia zmusza przedsiębiorców do daleko idących oszczędności. Firmy muszą jednak uważać, by nie wyciąć za dużo, co mogłoby zaszkodzić biznesowi. Jednym z obszarów pozwalających na skuteczną i rozsądną optymalizację jest flota samochodowa, o czym mówi Adam Karpiński, prezes Inter Cars Fleet Services. Rozmawia Paweł Kubisiak.
Kilka ostatnich lat prosperity gospodarczej uśpiło czujność wielu przedsiębiorców, którzy mimo symptomów nadchodzącego spowolnienia nadal realizowali strategie dynamicznego rozwoju swoich firm. Pandemia wszystko zmieniła.
Pozyskanie utalentowanych pracowników, a potem ich utrzymanie i dalszy rozwój są tym trudniejsze, im większa jest złożoność organizacji. Jak pokazuje przykład McDonald’s Polska, kluczową rolę odgrywają tu szkolenia, przy których nieocenione wsparcie oferują nowe technologie.
Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja są od dawna wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do ustalania najbardziej efektywnych strategii cenowych produktów. Najnowsze badania pokazują jednak, że posiłkowanie się nowymi technologiami może prowadzić do powstawania zmów cenowych pomiędzy firmami, których zarządy... wcale nie muszą być tego świadome.
Świetne informacje płyną z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli funduszy private equity działających w Europie Środkowej. Inwestorzy w 2021 roku planują częściej kupować niż sprzedawać.
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, zgodnie z prawem, powinien zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Mimo istnienia takiego obowiązku nie wszyscy go dopełniają. Tymczasem wystarczy jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, żeby groziła nam wysoka kara za brak OC. Ile wyniesie w 2021 roku?
Nigdy wcześniej reputacja liderów nie była tak istotna jak dziś, czyli w czasach niepewności i nieprzewidywalności. CFO potrzebują wiedzy i narzędzi, które pozwolą im budować zaufanie i zaangażowanie oraz sprawnie komunikować się w warunkach pracy zdalnej.
Pandemia COVID-19 i przejście setek tysięcy ludzi na formę pracy zdalnej drastycznie obniżyły zainteresowanie usługami i produktami firmy vendingowej AUTOMATY. Spadające obroty grożą bankructwem. Zarząd musi mocno zredukować koszty stałe i szuka pomysłu, jak to zrobić.
Historia firmy AUTOMATY jest fikcyjna, ale dobrze pokazuje ważny dylemat przedsiębiorców – jak panować nad kosztami stałymi. Jest wiele firm, w których – tak jak w opisywanym przypadku – największymi kosztami stałymi są płace i ich pochodne, czasem też flota samochodowa czy koszty najmu powierzchni.
Działania zaproponowane przez Janusza są adekwatne do sytuacji, w której znalazła się firma braci Gawlikowskich. Jedną z dróg wyjścia z przejściowo bardzo trudnej sytuacji, wynikającej ze spadku skali działania i załamania rynku, jest konsolidacja struktur organizacyjnych i obniżka kosztów. Tym bardziej jest to kierunek właściwy, że najprawdopodobniej po zakończeniu pandemii biznes vendingowy nie wróci już do pierwotnego kształtu i modelu funkcjonowania.
Nowy cykl spotkań w historii Klubu CFO – Coffe with CFO – to rozmowy przy kawie z dyrektorami finansowymi i członkami zarządu odpowiedzialnymi za zarządzanie finansami.
Branża biotechnologiczna raczej zyskuje niż traci w okresie pandemii, zaś firmy związane z produkcją szczepionki na COVID-19 notują rekordowe wyniki. Ile jest w tym wszystkim realnej oceny wartości firm, a ile gry na obietnicach spełnienia pewnych nadziei?
W latach 2021-2027 w ramach programu ramowego Horyzont Europa, na badania i innowacje przeznaczonych zostało rekordowe 90 miliardów euro.
O tym, jakie działania warto podjąć, by przekształcić negatywne doświadczenie kryzysu w szansę wzrostu firmy, rozmawialiśmy podczas webinarium Klubu CFO.
W branży IT spośród rozwiązań dostępnych na rynku zdecydowanie wyróżnia się usługa Recruitment Process Outsourcing (RPO). Polega ona na oddelegowaniu do firmy klienta zespołu wyszkolonych i wyposażonych w narzędzia rekruterów dla branży IT.
Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem koronawirusa, co odbiło się szerokim echem na polskim rynku pracy. Gdy jedne firmy liczyły straty, zwalniały pracowników, wysyłały ich na bezpłatne urlopy lub obniżały wynagrodzenie, inne podczas pandemii odnotowały sukces.