Efektywność i finanse
Firmy, które chcą osiągać najlepsze wyniki, muszą umiejętnie wykorzystywać zasoby, zwłaszcza finansowe. Poznaj najlepsze praktyki i zostań liderem biznesowej skuteczności.
Pokaż więcejCFO jako lider zmiany w procesie wdrożenia automatyzacji
Wdrożenie procesu automatyzacji w obszarze finansów zmieniło się z "przyjemnej potrzeby" w "konieczność", dając organizacjom i dyrektorom finansowym przewagę nad konkurencją. Zwlekając z wprowadzeniem automatyzacji, dyrektorzy finansowi tracą możliwość zwiększenia wartości dodanej dla całej organizacji i skutecznego kreowania strategii przyszłości.
Jak ograniczyć liczbę spotkań?
Fakt, że ludzie są istotami społecznymi – Homo socialis – nie oznacza, że zawsze i wszędzie chcą ze sobą przebywać. Szczególnie dotyczy to organizacji, gdzie spotkania stały się tak liczne, że pojawiły się wezwania do zatrzymania tego „szaleństwa zebrań”.
Trzy sposoby promowania zrównoważonego rozwoju
Konkurowanie we współczesnym krajobrazie biznesowym wymaga wyjścia poza perspektywę wyznaczaną sukcesem finansowym. Nie wystarczy już, by liderzy myśleli wyłącznie o dolarach i centach. Dlatego ci, którzy chcą zachować pozycję, muszą zdać sobie sprawę z tego, jak ich firmy oddziałują na otaczający świat.
Polski Ład – krajobraz po pierwszych 6 miesiącach
Po pół roku obowiązywania Polski Ład podlega bezustannym korektom i raczej nie jest to proces zakończony. W kolejce czekają kolejne zmiany.
Finanse to już nie tylko dane finansowe
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem
cieszy się pojęcie data-driven, które wymieniane jest
jednym tchem obok big data, business intelligence czy
też machine learning, jako jeden z kluczowych trendów
w zarządzaniu. Co ten termin tak naprawdę znaczy i jak
go wykorzystać do zarządzania finansami?
Cyfrowe rewolucje środowiska pracy
Transformacja cyfrowa środowiska pracy to teraz ważny temat na agendzie zarządów. Dzisiaj automatyzacja procesów HR-owych pozwala poprawiać ich wydajność.W przyszłości wykorzystanie analityki
decydować będzie o efektywności w zarządzaniu zespołami pracowników.
Złoty środek – czy można znaleźć najlepszy moment na ekspansję zagraniczną?
Korzystny wpływ ekspansji zagranicznej został potwierdzony w badaniach oraz praktyce biznesowej. W wyniku internacjonalizacji firmy zyskują dostęp do nowych rynków i strumieni przychodów. Może też być to sposób na optymalizację kosztów i dywersyfikację ryzyka, a także pozyskanie nowych zasobów – materialnych i niematerialnych – jak wykwalifikowani pracownicy, technologie, patenty czy alianse strategiczne. Połączenie powyższych korzyści przekłada się w efekcie na wyższą produktywność oraz większe możliwości rozwoju przedsiębiorstw.
Nowoczesne sposoby finansowania mocy obliczeniowej, czyli infrastruktura IT jako usługa – perspektywa CFO
Transformacja cyfrowa w finansach to koncepcja, która jest częścią strategii biznesowej, wywierającą pozytywny wpływ na działalność biznesową firmy. Daje możliwość szybszego i efektywnego kosztowo działania, dotrzymywania terminów określonych przepisami, poprawy doświadczenia pracowników i klientów oraz utrzymania konkurencyjności.
Czy warto podpisać umowę o zakazie konkurencji z pracownikiem?
Rotacja to częsty problem w wielu organizacjach. To oczywiste, że pracownicy odchodzą. A powody tych odejść mogą być różne. Chęć osobistego rozwoju, potrzeba nowych wyzwań, ale też na przykład niesprzyjająca atmosfera pracy.
Błażej Fiecek, E.ON Foton: „Fotowoltaika nadal się opłaca”
Transformacja energetyczna jest nieunikniona, a jej tempo przyspiesza chęć uniezależnienia się od paliw kopalnych pochodzących z Rosji. O tym, jakie miejsce zajmie w tym procesie fotowoltaika oraz jak pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie zmieniło się podejście do inwestycji w wytwarzanie prądu z energii słonecznej, mówi Błażej Fiecek, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy E.ON Polska.
Coffee with CFO. Jak tworzyć plany finansowe w zmiennych warunkach?
Jeszcze przed pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie firmy musiały stawić czoła licznym wyzwaniom społecznym, ekonomicznym i technologicznym. Jednak zmiany i niepewność – choć czasem bolesne – mogą stwarzać nowe możliwości. O ile ludzie i organizacje są na tyle sprawni, aby właściwie je wykorzystać.
Jakub Dzik, Impel SA: „Okres planowania jest obecnie zdecydowanie krótszy. Musimy być bardziej elastyczni”
Trudny dostęp do kapitału, braki kadrowe, zmiana mentalności pracowników, to największe wyzwania w branży outsourcingowej. Z Jakubem Dzikiem, wiceprezesem zarządu Impel Group, rozmawia o nich Paweł Górecki, redaktor ICAN.
Handel detaliczny w czasach turbulencji
Pandemia czy wojna w Ukrainie to wyzwania, które dotyczą całej gospodarki. Jednak różne branże odczuwają je i przezwyciężają w inny sposób. Warto spojrzeć na różne sektory, aby zaobserwować, jak konkretnie sobie radzą i czy umieją w obliczu kryzysów dostrzegać nowe szanse – dzisiaj analiza sektorowa handlu detalicznego.
Zwinne metodyki pracy w zespole finansów
Każdy dyrektor finansowy, który chce skutecznie kierować zespołem finansowym, musi być pewny, że jego zespół jest świadomy swojej zmieniającej się roli. Przetwarzanie danych staje się coraz bardziej zautomatyzowane, a transformacja cyfrowa jest stałym procesem w firmie.
Biznes stawia na dobrostan pracowników
Ostatnie dwa lata udowodniły, jak wielkie znaczenie dla dobrostanu pracowników mają świadome działania biznesu, które adresują nowe wyzwania i bieżące problemy społeczne. Większa aktywność fizyczna,
skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem, mniejszy negatywny wpływ lockdownów i pracy zdalnej na samopoczucie i kondycję fizyczną to tylko niektóre z korzyści, jakie odczuwają pracownicy firm zapewniających swoim zespołom dostęp do kart MultiSport.
Jak mądrze dbać o pracowników w niespokojnych czasach
W złożonym, nieprzewidywalnym świecie utrzymanie równowagi i zdolności działania osób i zespołów staje się coraz większym wyzwaniem – Program Wsparcia Pracowników ICAS EAP pomaga pracownikom i zarządzającym skutecznie odpowiadać zarówno na problemy indywidualne, jak i kryzysy
na masową skalę.
Dbaj o ludzi, a oni zadbają o twoją firmę
Wszyscy jesteśmy dotknięci emocjonalnymi i fizycznymi konsekwencjami pandemii oraz wybuchu wojny w Ukrainie. I choć firmy coraz częściej troszczą się o zdrowie swoich ludzi, ich inicjatywy nie zawsze trafiają na podatny grunt. Jak sprawić, by pracownicy korzystali z oferowanej im pomocy?
Wojna w cyberprzestrzeni toczy się cały czas
Przedstawiane w mediach działania Anonymous trafiają do wyobraźni i stają się pretekstem do budowania w cyberprzestrzeni kolejnych zabezpieczeń zasobów organizacji. A co grozi firmom? Co grozi nam wszystkim? Najnowszy raport CERT Orange Polska opisuje rodzaje ataków i sposoby obrony oraz przedstawia trendy na najbliższą przyszłość. O rodzajach przestępstw w cyberświecie mówi Przemysław Dęba, dyrektor Cyberbezpieczeństwa Orange Polska.
Cyfrowa ochrona zdrowia psychicznego
Pracownicy borykają się z coraz większą liczbą problemów psychicznych, dlatego pracodawcy poszukują nowoczesnych sposobów na wspieranie ich na drodze do dobrostanu. Z pomocą przychodzą rozwiązania cyfrowe, takie jak aplikacja i platforma online Helping Hand.
Podatkowe zwolnienia dla darowizn na rzecz Ukraińców
Pomoc ogarniętej wojną Ukrainie, wspieranie ponad miliona uchodźców, którzy schronili się w Polsce przed działaniami agresora, wyzwoliła masę pozytywnej energii w ludziach i ich firmach, ale ma wymierne koszty. Część firmy oraz osoby fizyczne, które rozliczają się z fiskusem w kraju, mogą odliczyć te wydatki od podstawy wymiaru opodatkowania.