Zarządzanie zasobami ludzkimi
Zasoby ludzkie, czyli human resources (HR), to podstawowy i najcenniejszy kapitał firmy. Ludzie to bowiem wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz konkretne postawy budujące organizację i znacząco wpływające na jej wyniki. Odpowiednie zadbanie o zasoby ludzkie, wynikające z zastosowania prawidłowych metod zarządzania zasobami ludzkimi, to zatem podstawa sukcesu przedsiębiorstwa.
Pokaż więcejWorkation – droga do balansu czy wypalenia?
Połączenie pracy z wakacjami znane jest nie od dziś, ale do tej pory częściej kojarzyło się z pracą podczas urlopu niż z podróżowaniem mimo jego braku. Wskutek pandemii zrodził się jednak trend workation, czyli łączenia pracy z urlopem wypoczynkowym. Czy takie połączenie wprowadza w życie zawodowe balans, czy wręcz przeciwnie, jest prostą drogą do wypalenia zawodowego?
Zarządzanie różnorodnością jest podobne do zarządzania cyberbezpieczeństwem
O zarządzaniu różnorodnością i inkluzywnością opowiada Piotr Iwo Chmielewski, wiceprezes Röhlig Suus Logistics – polskiego operatora logistycznego. Rozmowa jest częścią badania jakościowego, którego wyniki ukażą się w 17. numerze ICAN Management Review, który poświęcony zostanie tematyce Diversity&Inclusion w polskim biznesie.
Jakie preferencje żywieniowe mają przedstawiciele różnych pokoleń i dlaczego dla firmy ma to znaczenie
Dbanie o kapitał ludzki powinno być wpisane w DNA każdej organizacji, gdyż tylko wtedy zatrudniona kadra będzie chciała związać się z pracodawcą na dłużej. To oznacza m.in. konieczność zaspokajania różnych potrzeb pracowników. Także tych nieoczywistych, np. związanych z preferencjami żywieniowymi.
Praca zdalna, tylko z nazwy
„Inżynier oprogramowania – praca zdalna” – tak brzmiała treść ogłoszenia. Małym druczkiem dopisano: możliwość pracy zdalnej po odbyciu treningu. Rekruter wyjaśnił: praca zdalna w naszej firmie oznacza, że dwa dni w tygodniu przychodzi się do biura.
Dobrostan w pytaniach i odpowiedziach (część II)
Troska o dobrostan pracowników wpływa na wzrost ich satysfakcji z pracy, efektywniejsze nawiązywanie relacji, sprawniejszą komunikację oraz lepszą kondycję psychiczną i fizyczną. Dbający o niego pracodawcy mogą więc liczyć na szybsze realizowanie zadań i celów organizacyjnych, zmniejszenie absencji chorobowej oraz rotacji pracowników, a tym samym na lepszy wizerunek firmy na rynku pracy.
Przekazywanie informacji zwrotnej jako jedna z kluczowych umiejętności lidera
Współczesne organizacje powinny szczególnie dbać o obsadzanie na stanowiskach liderów osób z odpowiednimi kompetencjami, które swoim zachowaniem i pracą będą odpowiednio modelować atmosferę w zespole i wpływać tym samym na zmniejszenie poziomu rotacji w firmie.
Pięć powodów, dla których warto zatrudnić specjalistę ds. HR
Kiedy powinniśmy rozważyć zatrudnienie HR-owca i rozpocząć budowanie działu personalnego z prawdziwego zdarzenia?
Pracownicy w delegacji za granicą – jak polskie firmy radzą sobie z nową dyrektywą UE
Od 4 września 2020 roku polskie firmy muszą stosować przepisy ustawy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. To konsekwencja implementacji dyrektywy unijnej do polskiego prawodawstwa.
Nadchodzą zielone kołnierzyki. Dlaczego warto tworzyć zielone miejsca pracy?
Czasowe zamrożenie gospodarki w wielu państwach nie powstrzyma kryzysu klimatycznego. Więcej dobrego w tej kwestii może dać tworzenie zielonych miejsc pracy, które dodatkowo pozwoliłyby ograniczyć rosnące bezrobocie i osłabić skutki recesji.
Twój HR marnuje 50% budżetu
Twój HR trzyma się anachronicznych metod szkoleń językowych. Nie można go za to winić. Od lat jest oszukiwany.
Analiza sytuacji i dostarczanie rozwiązań. O nowej roli HR Business Partnera
Dziś HR Business Partner jest barometrem nastrojów pracowników oraz swoistym przedstawicielem załogi.
Nationale-Nederlanden: Nie szukamy pracowników, lecz partnerów
Transformacja firm w kierunku większej zwinności oraz zarządzanie wielopokoleniowością wewnątrz organizacji to priorytety.
Goodyear Dunlop Tires Polska: Stawiamy na nieustanny rozwój pracowników
Udział w projektach międzynarodowych daje pracownikom szersze spojrzenie na biznes.
Saint-Gobain: Przede wszystkich chcemy być dobrym pracodawcą
Tworzenie interaktywnych platform oraz powiązanie ich z procesami HR-owymi to jedno z wyzwań, z jakimi musimy się zmierzyć.
Technologia, której nie da się uniknąć
Rozwój systemów i narzędzi technologicznych ma ogromny wpływ na działalność przedsiębiorstw. Jak dotknie to działy HR?
Budowanie nowoczesnych zespołów finansowych. Relacja ze spotkania Klubu CFO i Klubu HR
Zadania CFO w organizacji zmieniają się bardzo dynamicznie. To zarówno dyrektor finansowy, zarządzający finansami firmy, jak i strateg współkreujący i współrealizujący rozwój biznesowy przedsiębiorstwa.
Nie wyznaczajmy odgórnie liderów
W wielu firmach panuje przekonanie, że zespół to formalnie wyznaczona komórka, zapisana w strukturze organizacyjnej, którą zarządza odgórnie wyznaczony kierownik zlecający rutynowe działania.
Kompetencje językowe pracowników motorem wzrostu firmy
Firmy chętnie finansują pracownikom szkolenia z języka angielskiego, ponieważ przynoszą one korzyści obu stronom. Jednocześnie badania trendów HR dowodzą, że tradycyjne formy nauki się nie sprawdzają.
Jak zapobiegać dolegliwościom bólowym
Ból to obok stresu najczęstszy problem zdrowotny, z którym borykają się polscy pracownicy wszystkich szczebli we wszystkich sektorach gospodarki. Jak sobie z nim radzić w pracy?
Efektywne zarządzanie zdrowiem pracowników
SITECH, spółka specjalizująca się w konstrukcji oraz produkcji metalowych stelaży i gotowych foteli do samochodów, od lat z sukcesem zarządza zdrowiem pracowników w ramach swojej polityki personalnej.