Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Jak zatrudniać więcej kobiet? Zwróć uwagę na tworzone "short listy"

· · 1 min
Jak zatrudniać więcej kobiet? Zwróć uwagę na tworzone "short listy"

Specjalne rozporządzenia prawne, komisje, parytety, raporty – kwestię zwiększenia zatrudnienia kobiet próbuje się rozwiązać od lat, na różne, nieraz skomplikowane i mało efektywne sposoby. Badania pokazują natomiast, że najprostsze rozwiązania mogą się okazać najskuteczniejsze.

Podczas procesu rekrutacyjnego osoby zawodowo zajmujące się poszukiwaniem nowych pracowników tworzą często dwie listy: w wersji long oraz short. Nie różnią się one jednak tylko długością – na tej pierwszej lądują wszyscy potencjalni kandydaci zajmujący podobne stanowiska w innych firmach, natomiast wersja krótka obejmuje już tylko te osoby, których profil zawodowy okazał się maksymalnie zbliżony do poszukiwanego pracownika.

Nieformalne short listy

W praktyce często zdarza się, że selekcja kandydatów na nowe stanowisko pracy odbywa się jednak w ramach nieformalnych praktyk rekrutacyjnych, podczas których menedżerowie samodzielnie tworzą własne short listy, ograniczone nieraz do obecnych pracowników (potencjalny awans) lub znanych im osób spoza firmy. Badania naukowców z London Business School, Cornell University i New York University pokazują, że wpływa to negatywnie na różnorodność płci kandydatów, szczególnie w miejscach pracy zdominowanych przez mężczyzn.

Autorzy badania podkreślają przy tym, że w przeciwieństwie do formalnie prowadzonego procesu rekrutacji, nieformalne short listy są zazwyczaj zamknięte, ostateczne.

Prosty eksperyment

Naukowcy poprosili ankietowanych menedżerów o utworzenie takich nieformalnych short list kandydatów na stanowisko zwyczajowo zajmowane przez mężczyzn. Ten etap badania potwierdził, że jest to mechanizm utrwalający tego typu praktykę. Następnie jednak zwrócili się do nich z prośbą o wydłużenie przygotowanych już list – okazało się, że na rozszerzonych short listach w sposób powtarzalny konsekwentnie pojawiało się więcej żeńskich kandydatek.

Wyniki potwierdziły inną, szerszą tezę tego zespołu naukowego – jeśli zachęcimy osobę lub zespół do większej kreatywności i generowania większej liczy pomysłów, coraz bardziej będą one odbiegać od narzuconych przez rzeczywistość szablonów, dążących zachowujących tzw. status quo. Umożliwia to ucieczkę od tradycyjnych schematów i w konsekwencji – w badanym przypadku – zwiększa szansę na równe traktowanie wszystkich osób zatrudnionych w firmie, niezależnie od płci.

Proponowana przez naukowców metoda jest nie tylko prosta, ale również łatwa do wdrożenia. Warto ją wypróbować, jeśli zależy nam na równym traktowaniu pracowników.

Indeks górny Źródło: Badania opublikowane w styczniu 2021 roku na łamach „Nature Human Behaviour”. Indeks górny koniec

Kamil Nowak

Współpracownik "ICAN Management Review"

Wybrane dla Ciebie

MyICAN Twoja ścieżka rozwoju
Załaduj więcej wyników

Polecane artykuły


Najpopularniejsze tematy