Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Jak osiągnąć sukces?

· · 2 min
Jak osiągnąć sukces?

Dlaczego niektórych uznaje się za ludzi sukcesu, natomiast względem innych osób nie można użyć takiego określenia? Czy u przedstawicieli tej pierwszej grupy za wszystko odpowiada po prostu przypadek lub uśmiech losu? A może istnieje możliwość, aby przynajmniej w pewnym stopniu sprawować kontrolę nad tym, czy uzyska się dobry wynik, czy też poniesie się porażkę? Wskazujemy, jakich zasad trzeba się trzymać, żeby osiągnąć sukces.

Co zrobić, żeby osiągnąć sukces?

Choć osiągnięcie sukcesu zaczyna się od niewinnych marzeń, same fantazje nie wystarczą. Ten proces, który sprawia, że pragnienia stają się rzeczywistością, obejmuje przede wszystkim wyznaczanie celów, planowanie oraz ciężką pracę. Na początku należy przemyśleć, co uznaje się za sukces i w jakim kierunku chciałoby się podążać. Później przychodzi czas na opracowanie harmonogramu działania i wyznaczenie priorytetów. Przy dobrej organizacji wiadomo, jakie kolejne kroki trzeba wykonywać. Warto mieć wtedy świadomość, że na wagę złota jest elastyczne podejście, uwzględniające szybkie reagowanie na ewentualne trudności.

7 nawyków ludzi sukcesu

1. Ciągła nauka i inwestowanie w swój rozwój – istotą jest przekonanie, że edukacja nigdy się nie kończy, trzeba więc stale podnosić swoje kompetencje oraz na bieżąco śledzić nowinki z branży.

2. Optymizm i pozytywne nastawienie – osoby z umysłem nastawionym na sukces skupiają się na rozwiązaniach, a nie na problemach; dostrzegają możliwości tam, gdzie inny widzą przeszkody.

3. Skuteczne zarządzanie czasem – ludzie sukcesu wiedzą, czym jest priorytetyzacja zadań i starają się unikać prokrastynacji.

4. Budowanie silnych relacji interpersonalnych – szeroka sieć kontaktów oferuje wiele korzyści: stanowi wsparcie w kryzysowych momentach, pozwala na wymianę doświadczeń oraz zwiększa szanse na nawiązanie nowych partnerstw biznesowych.

5. Oddawanie się pasjom – odskocznia wnosząca nieco radości do codzienności sprawia, że ludzie sukcesu prowadzą dzięki temu bardziej satysfakcjonujące życie.

6. Kreowanie marki osobistej – dobry personal branding zwiększa rozpoznawalność oraz pozwala wyróżnić się na tle konkurencji.

7. Skłonność do ryzyka – człowiek sukcesu wie, że czasem niezbędne jest wyjście ze strefy komfortu, eksperymentowanie i podejmowanie niepopularnych decyzji.

SEKCJA FAQ

Co ma wpływ na sukces?

Jest wiele czynników warunkujących odniesienie sukcesu w biznesie lub sferze prywatnej. Niektóre z nich mają charakter wewnętrzny, a jeszcze inne zewnętrzny. Powodzenie całego przedsięwzięcia zależy między innymi od: poziomu zdeterminowania, nieugiętości w działaniu, posiadanych talentów, własnych oczekiwań, sposobu myślenia, umiejętności, jakimi się dysponuje, czy też najbliższego otoczenia.

Z czego składa się sukces?

Sukces dla każdego znaczy coś innego. Jednak bez względu na indywidualne definiowanie tego pojęcia, można wskazać kilka najczęściej powtarzających się elementów, które się na nie składają. Będzie to między innymi: osiąganie wyznaczonych celów, pokonywanie trudności, pozytywne nastawienie do otoczenia, poczucie spełnienia oraz satysfakcja z podejmowanych działań.

Jak odnieść sukces w życiu i w pracy?

Podstawowym składnikiem recepty na sukces na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej jest jasne wyznaczanie celów oraz ich konsekwentna realizacja. Liczy się zatem determinacja, cierpliwość oraz uczenie się na własnych błędach. Ponadto niezwykle ważne jest tutaj osiągnięcie stanu work‑life balance.

Jakie są cechy człowieka sukcesu?

Na tej liście umieszcza się najczęściej: wytrwałość, pracowitość, pewność siebie, odwagę, proaktywność, elastyczność, zdyscyplinowanie, optymizm, zaangażowanie, szczerość, pokorę, kreatywność oraz empatię.