Ekonomia
Ekonomia to jedna z najistotniejszych dziedzin współczesnej nauki, opisująca cały otaczający nas świat, społeczeństwo, gospodarkę. To również istotny element wszelkich działań w obszarze polityki i biznesu. Czym jeszcze jest ekonomia? Jak bardzo jest istotna dla każdego z nas?
Pokaż więcejFirmy pod presją rosnących cen – możliwe scenariusze oraz sposoby radzenia sobie z inflacją
Poziom inflacji w Polsce bije rekordy – w sierpniu wynosił aż 16,1%. Takiego wzrostu nie widzieliśmy od 1997 roku! Czego możemy spodziewać się pod koniec tego roku i w drugiej połowie 2023 roku? Jak firmy mogą przeciwdziałać inflacji i radzić sobie z presją stale rosnących cen? Sprawdź, czy mamy do czynienia już z recesją techniczną i stagflacją, a także dowiedz się, jak im przeciwdziałać, by przeprowadzić swoją firmę przez bieżące zawirowania i trudności.
Arkadiusz Sieroń z Instytutu Nauk Ekonomicznych UWr: „Źródeł obecnej inflacji powinniśmy szukać w kryzysie pandemicznym”
Arkadiusz Sieroń, adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych, na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i członek zarządu Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa opowiada o przyczynach inflacji, jej skutkach ekonomicznych i konsekwencjach dla biznesu. Rozmawia Paulina Kostro.
Sztuka przetrwania na rynku inflacyjnym
Polskie firmy spodziewają się, że w kolejnych miesiącach sytuacja makroekonomiczna będzie coraz trudniejsza. Oto jak przygotowują się na nadchodzącą recesję.
Drożyzna, recesja i stagflacja pod lupą ekonomistów
Rekordowa inflacja, wojna u granic i kryzys energetyczny. Czy czekają nas chude lata? Jak się do nich przygotować? Pytamy o to czołowych polskich ekonomistów, których odpowiedzi pozwalają na sformułowanie prawdopodobnych scenariuszy na przekór nieprzewidywalnym rynkom.
Obrona marży
Gwałtowny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej powoduje, że brak podwyżek cen skutkuje silnie obniżoną zyskownością. Podwyżki cen mają więc na celu obronę, a nie wzrost marży.
Czy regionalizacja zastąpi globalizację?
Handel międzynarodowy jest kluczowym źródłem dobrobytu gospodarczego, dlatego coraz częstsze dyskusje na temat skracania łańcuchów dostaw wywołują wśród ekonomistów i liderów biznesu pewien niepokój. Ale czy w XXI wieku regionalizacja ma w ogóle szansę zastąpić globalizację?
Prognozy ekonomiczne Millennium. Grzegorz Maliszewski o konsumpcji, inwestycjach i rosnącej inflacji w 2022 roku
Rok 2021 był rokiem dynamicznego odbicia gospodarki po pandemicznym szoku. Według wstępnych danych GUS dynamika PKB w całym minionym roku wyniosła 5,7%. Wynik ten przebił nawet najbardziej optymistyczne prognozy z początku minionego roku. Polska gospodarka powróciła do poziomu sprzed wybuchu pandemii już po 2 kw. 2021.
Gospodarka uzależniona od technologii – układy scalone stały się ropą XXI wieku
Obecny kryzys pokazał, jak bardzo zależni jesteśmy od nowych technologii. Zależni, a nawet uzależnieni – bez przesady można powiedzieć, że półprzewodniki pełnią obecnie w gospodarce taką samą rolę, jak ropa naftowa kilkadziesiąt lat temu.
Zysk, czyli enfant terrible współczesnego biznesu
Nikt nie zaprzeczy, że zysk jest jedną z kluczowych miar sukcesu w biznesie. Pandemia jedynie obnażyła, jak uniwersalne w czasie jest to stwierdzenie. Firmy, które dotychczas były rentowne, zdołały zgromadzić większe rezerwy i dziś z kryzysem radzą sobie lepiej. Te, które mimo pandemii generowały (i nadal generują) zysk, udźwigną zaś większy ciężar zadłużeń.
Wskaźniki gospodarcze nie są wiedzą tajemną
Dowiedz się, jakie podstawowe mierniki warto śledzić, by skutecznie przewidywać zmiany koniunktury gospodarczej.
Oko w oko ze spowolnieniem
Trudno sformułować uniwersalny zestaw dyrektyw dla menedżerów, wskazujących, jak postępować w okresie spowolnienia gospodarczego. Prawda jest taka, że to, co sprawdzi się w zarządzaniu jednym przedsiębiorstwem, może zakończyć się porażką w drugim.
Oko w oko ze spowolnieniem
Trudno sformułować uniwersalny zestaw dyrektyw dla menedżerów, wskazujących, jak postępować w okresie spowolnienia gospodarczego. Prawda jest taka, że to, co sprawdzi się w zarządzaniu jednym przedsiębiorstwem, może zakończyć się porażką w drugim.
Wskaźniki gospodarcze nie są wiedzą tajemną
Dowiedz się, jakie podstawowe mierniki warto śledzić, by skutecznie przewidywać zmiany koniunktury gospodarczej.
Kontrola ma swoją cenę
KPMG już po raz drugi przeprowadziło kompleksowe analizy wezwań na akcje spółek publicznych i powiązanych z tym procesów wychodzenia z giełdy.
Topniejący optymizm polskich firm
Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce są bardzo wrażliwe na zmiany zachodzące w środowisku biznesowym. Dlatego wyniki piętnastej edycji badania MSP Index mogą być sygnałem ostrzegawczym dla rynku.
Polskie firmy liczą na wzrost popytu
Po trudnym pierwszym półroczu 2013 roku menedżerowie polskich firm spodziewają się wzrostu napędzanego rosnącym popytem.
Apartament jako atrakcyjna lokata kapitału
Rośnie liczba zamożnych Polaków, którzy poszukują alternatywnych rozwiązań inwestycyjnych. Swoje zainteresowanie skupiają m.in. na zakupie apartamentów z segmentu prime location.
Wciąż rośnie i rośnie
Branża internetowa wyprzedza niektóre potężne sektory. Zrozumienie zasięgu tego wzrostu i różnic w jego tempie jest koniecznością dla menedżerów podejmujących decyzje inwestycyjne i strategiczne.