Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Czy przemysł 4.0 jest dla wszystkich? Jak rozumieć transformację cyfrową

·
Czy przemysł 4.0 jest dla wszystkich? Jak rozumieć transformację cyfrową

Myśląc o przemyśle 4.0 często za bardzo skupiamy się na nowych technologiach, a zbyt mało czasu poświęcamy pracownikom, którzy zajmą się obsługą wdrażanych systemów. Tymczasem jest to szybki sposób na uczynienie inwestycji bezużytecznymi.

Pierwsze definicje przemysłu 4.0 nie obejmowały ani ludzi ani zmian modeli biznesowych. Jednak czwarta rewolucja przemysłowa nie dotyczy już tylko sektora wytwórczego, ale całego społeczeństwa. W związku z tym, wymaga wielu zmian w dziedzinie życia ludzkiego związanych z kompetencjami, wiedzą i sposobami patrzenia na przekształcenia, które zachodzą wokół nas. Dziś trudno już mówić o przemyśle, który jest samotną wyspą na drodze do nowoczesnej gospodarki. Należy pamiętać, że obejmuje on całe cyfrowe społeczeństwo. Podobnie jak transformacja cyfrowa, która polega na kompleksowym rozwoju organizacji w kierunku cyfrowych zmian, z uwzględnieniem przekształceń technologicznych, organizacyjnych, integracji łańcuchów wartości, wprowadzenia nowych modeli biznesowych, digitalizacji produkcji, produktów i usług.

– Jeśli myślimy, że transformacja cyfrowa może nas nie dotyczyć, to jesteśmy w dużym błędzie. Transformacja cyfrowa dotyczy każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy jest to firma produkcyjna, usługowa, jednostka samorządu terytorialnego, urząd, szkoła – nie ma znaczenia. Każda organizacja może korzystać ze zdobyczy technologii. Istotną rzeczą jest to, że mamy budować kontakty i nowe strumienie wartości, a więc jest to nowe podejście do elementów związanych z przemysłem 4.0. Transformacja cyfrowa jest trochę szerszym pojęciem. Spójrzmy przez pryzmat tego, że nawet z najlepszymi technologiami na rynku, ale bez zaufania pracowników czy budowy narzędzi lub wiedzy pozwalającej na to, żeby mogli obsługiwać nowe rozwiązania, technologia bardzo szybko stanie się bezużyteczna – podkreślał prof. Mariusz Hetmańczyk, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości.

Zachęcamy do obejrzenia całej prezentacji prof. Mariusza Hetmańczyka, z której dowiesz się:

  • Jakie są kluczowe elementy przemysłu przyszłości?

  • Jakie są etapy na drodze od inteligentnych komponentów do fabryki 4.0?

  • Jakie są metody zwiększania konkurencyjności?

  • Jak przygotować plan wdrożeniowy transformacji cyfrowej?

  • Co składa się na ekosystem przemysłu przyszłości?

OBEJRZYJ TAKŻE » » »

Zmiana kulturowa wspierana cyfrowo 

Marek Walczak

Nie ma ucieczki przed transformacją cyfrową – ci, którzy stoją w miejscu, w końcu przegrają z konkurencją, która wykorzysta przewagi zdobyte dzięki automatyzacji i lepszemu odpowiadaniu na potrzeby klientów. Jednak w jaki sposób przygotować załogę na zmiany?

IBM Flash Systems – bezpieczeństwo inwestycji i bezpieczeństwo danych 

Mikołaj Poznerowicz , Łukasz Pikur

W dzisiejszym świecie biznes w coraz większym stopniu opiera się na danych, dlatego tak jak zabezpieczamy majątek firmy, w podobny sposób powinniśmy dbać o bezpieczeństwo informacji na firmowych serwerach. Warto o tym pamiętać decydując się na inwestycję w infrastrukturę IT, co zwróci się w przyszłości w postaci niskiego całkowitego koszt posiadania danego rozwiązania.

Zwinny HR na burzliwe czasy 

Joanna Koprowska PL, Alina Smolarek PL, Dorota Ciołak , Jacek Kwieciński PL, Askaniusz Sawicki

Podczas II Kongresu "Liderzy Jutra" zorganizowanego przez ICAN Institute eksperci HR i dyrektorzy personalni rozmawiali o sprawdzonych strategiach, najlepszych praktykach, ale także i o tym, jakie działania nie będą już skuteczne i co warto zmienić przygotowując się na nadejście 2022 roku.

Mariusz Hetmańczyk

Ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, który od wielu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z przemysłem 4.0.

Polecane artykuły