Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Czy chcesz żyć wiecznie?

· · 2 min
Czy chcesz żyć wiecznie?

Młodość, piękno, sprawność, niewyczerpana energia – czy można to zachować na zawsze? Uciec od metryki, etykiet i nie określać siebie i innych jedynie przez pryzmat wieku, ale stosować filtr otwartości umysłu i gotowości na zmianę. Czy możesz zawsze mieć 20‑30 lat? Jak to zrobić?

Rozwiązanie może być bliżej niż Ci się wydaje. Czy wiesz czym jest neotenia? To zatrzymanie u dorosłych pewnych cech infantylnych. Pojęcie neotenii zaczerpnięte z języka naukowego świetnie oddaje charakter przywództwa nieokreślanego przez wiek. Jak wiadomo biologicznego starzenia nie jesteśmy w stanie (na razie) zatrzymać, ale to psychiczne – czemu nie? Na pewno nie uda się, jeśli nie spróbujesz.

Pielęgnuj w sobie dziecko

Czytając „Geeks & Geezers: How Era, Values & Defining Moments Shape Leaders” Bennisa i Thomasa, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że na własne życzenie starzejemy się, a w naszych karierach z czasem zaczyna brakować innowacyjności. Neotenia to nic innego jak pielęgnowanie w nas dziecka: bycia idealistą, eksperymentowania i zachwycania się każdym nowym dniem.

Przejmij kontrolę nad swoim mózgiem i wyzwól swój potencjał »

Według Bennisa i Thomasa liderzy w wieku 70+ osiągający sukcesy to ci, którzy posiadają wspólną cechę: neotenię. Uwielbiają się bawić, odkrywać i mają zadziwiające poczucie humoru. Każde nowe wyzwanie produkuje u nich ogromną dawkę energii oraz adrenaliny.

Neoteniczny lider

Neotenię można również zdefiniować jako otwartość i gotowość do zmian. Neoteniczny lider nie boi się wyzwań, podejmowania ryzyka oraz bycia spontanicznym. Jest wiecznie głodny wiedzy i reaguje entuzjastycznie na nowe pomysły innych pracowników. Tacy liderzy uczą się cały czas, często są opisywani przez innych jako odważni, dzielni, a nawet brawurowi. Bennis i Thomas wierzą, że charyzma to nic innego jak neotenia.

Jednak jak to osiągnąć? Jak i czym karmić wewnętrzne dziecko? Jak żyć wiecznie? Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod:

1. Bądź mentorem.

Przekazywanie wiedzy młodszemu pokoleniu przyszłych liderów to nic innego jak pozyskiwanie nowej dawki energii oraz entuzjazmu. Skorzystaj z tzw. odwrotnego mentoringu i odkryj świat nowych technologii, portali społecznościowych oraz trendów pokolenia Y.

2. Zostań Piotrusiem Panem.

Niechęć do dorastania dodaje życiu nieco więcej barw. Poprzez zabawę w pracy tylko zyskujemy kreatywność oraz świeże pomysły. Umysł trzylatka to zachwyt każdym dniem i zakochiwanie się w świecie na nowo przy każdym wschodzie słońca. Czy chcesz to czuć rano każdego ranka?

3. Przekształcaj nieznane w możliwości.

A wątpliwości w entuzjazm, który szybko trafi do wszystkich w Twojej organizacji. Pamiętasz swoje ostatnie stwierdzenie z gatunku: „tak się nie da”, „u nas to nie przejdzie”, „znam naszą firmę, pracuję w niej od 20 lat”. Następnym razem, zanim to powiesz, pomyśl o tym, że każdy pomysł wnosi coś dobrego, a ryzyko może tylko wpłynąć na poszerzenie horyzontów.

4. Trenuj swój umysł i ciało.

Zmuszaj je do wysiłku, tylko wtedy zapewnisz ciągłą pracę swojemu organizmowi na każdym poziomie, a reszta przyjdzie łatwiej.

Może tych kilka sposobów nie zagwarantuje Ci wiecznego życia, na pewno jednak zapewni młodość do ostatniego oddechu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szanuj swój czas »

Kto ci ukradł czas? 

Joanna Malinowska-Parzydło PL

Co robisz ze swoim czasem? Na co konkretnie go przeznaczasz?