Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Zapewnij bezpieczeństwo

·
Zapewnij bezpieczeństwo

Dlaczego zebry nie mają wrzodów mimo licznych zagrożeń ich środowiska naturalnego? To proste – nie walczą ze sobą wewnętrznie. Stado tworzy krąg bezpieczeństwa, w którym wewnętrznie nie istnieją źródła stresu – jest za to współpraca. W organizacjach biznesowych bywa, niestety, inaczej.

Na model SCARF, opracowany przez Davida Rocka, składa się pięć elementów, od których zależy powstające w mózgu poczucie zagrożenia i nagrody, przekładając się na poczucie bezpieczeństwa. Świadomy lider może nimi manipulować, by zwiększyć efektywność zespołu, za to nieświadomy – doprowadzić do jego powolnego rozpadu. Manipulacja tymi elementami może bowiem zadziałać jak miecz obosieczny.

Status to postrzegana pozycja względem innych współpracowników.

Pewność to potrzeba jasności oraz zdolność dokonywania prognoz przyszłości. Ten aspekt został mocno naruszony przez pandemię i kryzys.

Autonomia to przekonanie o możliwości kontroli wydarzeń i ocena, że nasze zachowanie ma wpływ na efekt danej sytuacji (np. uzyskanie awansu).

Przynależność to poczucie bezpieczeństwa z innymi.

Wreszcie sprawiedliwość to poczucie uczciwej wymiany między ludźmi (np. docenienie za wysiłek, równy podział obowiązków).

Nie lekceważ ich. Myśl jak neurolider – zadbaj o SCARF i zwiększaj efektywność zespołu.

  • Na czym polega model SCARF?

  • Jak przekłada się na zwiększenie efektywności zespołu?

  • No i dlaczego zebry nie mają wrzodów?

Zobacz kolejną pigułkę wiedzy w postaci wykładu z serii NA TABLICY, realizowanej przez „ICAN Management Review”. Tym razem porad na temat modelu SCARF udziela Wojciech Mendyka, CEO i trener w Meaning Makers, wykładowca MBA, szkolący organizacje w 25 krajach w obszarze neuroprzywództwa i technik sprzedaży, które trafiają do ludzkiego mózgu, a także trener ICAN Institute:

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN TEMAT? A może wolisz wersję tekstową tego wykładu?

NA TABLICY: Zapewnij bezpieczeństwo 

Wojciech Mendyka PL

Dlaczego zebry nie mają wrzodów, mimo licznych zagrożeń ich środowiska naturalnego? To proste – nie walczą ze sobą wewnętrznie. Stado tworzy krąg bezpieczeństwa, w którym wewnętrznie nie istnieją źródła stresu – jest za to współpraca. W organizacjach biznesowych bywa, niestety, inaczej.

Indeks górny IlustracjaWojciech Mendyka, opracowanie: Tomasz Kulas Indeks górny koniec

Wojciech Mendyka

CEO i trener w Meaning Makers, wykładowca MBA, szkoli organizacje w 25 krajach w obszarze neuroprzywództwa i technik sprzedaży, które trafiają do ludzkiego mózgu

Polecane artykuły