0
X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Książki, które warto przeczytać chociaż raz w życiu!

Robert Wojtaś PL
 · 4 min
Książki, które warto przeczytać chociaż raz w życiu!

Rynek wydawniczy jest ogromny – bardzo trudno wyłuskać z niego najlepsze książki, czyli takie, które pochłoną czytelnika bez reszty i zapewnią mu niebanalną rozrywkę na wiele godzin. Jeśli i ty masz problem z wybraniem czegoś wartościowego spośród setek pozycji, koniecznie zerknij na nasze zestawienie. Oto książki, które warto przeczytać choć raz w życiu.

Najlepsze książki – klasyki

Wiele osób sądzi, że najlepsze książki to przede wszystkim klasyki. Które z nich szczególnie wyróżniają się na tle innych i są godne polecenia na długie, przyjemne wieczory?

1. Lee Harper, „Zabić drozda”

Książka, która ukazała się w 1960 roku i natychmiast zdobyła wielką popularność. Historia dzieje się w latach 30. XX wieku. Głównymi bohaterami są Atticus Finch i jego oskarżony o gwałt na białej dziewczynie czarnoskóry klient. Pozornie prosta sprawa staje się ogromnym wydarzeniem z uwagi na panujący wszędzie rasizm.

2. Jane Austin, „Duma i uprzedzenie”

Jeśli chodzi o ciekawe książki, nie można nie wspomnieć o kultowej pozycji Jane Austin. Akcja dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Państwo Bennet stoją przed wybitnie trudnym zadaniem wydania za mąż swoich pięciu córek – sprawę komplikuje fakt, że w potencjalnych kandydatach chcieliby zobaczyć szansę na podreperowanie swojej sytuacji finansowej. W pewnym momencie sąsiedzką posiadłość postanawia wynająć młody, przystojny i oczywiście bogaty mężczyzna. Cudowna powieść, w której można się zatracić, a która przy okazji przedstawia społeczeństwo z dawnych lat.

3. Emily Jane Brontë, „Wichrowe Wzgórza”

Nie ma chyba piękniejszej książki dla kobiet niż właśnie „Wichrowe Wzgórza”. Powieść spod pióra kolejnej słynnej, angielskiej pisarki to historia dziejów trzech pokoleń dwóch rodzin. Historia, w której wielka miłość i pragnienie szczęścia przeplatają się z ogromnym pragnieniem zemsty. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję – zwłaszcza jeśli lubimy powieści miłosne, wyszukany, elegancki język i styl retro.

4. George Orwell, „Rok 1984”

Jeśli zerkniesz na w zasadzie dowolny ranking książek w sieci, z pewnością znajdzie się w nim pozycja „Rok 1984”. I słusznie. To antyutopijne, nieco mroczne i przerażające dzieło, które bezwzględnie zasługuje na uwagę – nie tylko ze względu na fantastyczny styl autora, ale także ponadczasowość. Nie będziemy zdradzać ci wielu szczegółów – wystarczy słówko, że jest to znakomita historia o braku wolności, całkowitej inwigilacji i społeczeństwie, w którym nikt z nas nigdy nie chciałby się znaleźć.

5. Franz Kafka, „Proces”

Do kategorii „książki, które warto przeczytać” bezsprzecznie należy również kolejny światowy klasyk, czyli „Proces” Kafki. To wyjątkowa opowieść o biurokracji i totalitaryzmie, które skrywają się pod płaszczykiem łagodnych przepisów. Historia opowiada o Józefie K. – prokurencie bankowym, który, mimo że nie zrobił niczego złego, zostaje aresztowany. Choć areszt jest bardzo łagodny – bohater musi tylko być pod nadzorem sądu, jego życie zmienia w najdrobniejszych szczegółach. Wstrząsająca opowieść, po którą naprawdę warto sięgnąć.

6. Ernest Hemingway, „Komu bije dzwon”

Niemal każdy słyszał o tej książce, choć nie wszyscy po nią sięgają. A szkoda. „Komu bije dzwon” to najsłynniejsze i zdaniem wielu najwspanialsze dzieło wielkiego Hemingwaya. Akcja toczy się w Hiszpanii, w czasie wojny domowej. Bohater – Robert Jordan – otrzymuje ryzykowną misję w górach, a do pomocy zostaje przydzielona mu młodziutka, skrzywdzona przez wojnę dziewczyna. Oboje czuwają w jaskini, by móc wysadzić most.

Najlepsze książki – bestsellery ostatnich lat

Zostawmy na chwilę świat klasycznych powieści i przenieśmy się do współczesnych pozycji książkowych. Oto stosunkowo nowe książki, które zyskały ogromną popularność.

1. Magda Knedler, „Położna z Auschwitz”

O wojnie i obozach napisano już wiele książek, które cieszą się różnymi opiniami. Pozycja „Położna z Auschwitz” zbiera tylko te najlepsze. To porywająca opowieść o losach Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, która w Auschwitz poczyniła wszelkie wysiłki, by jak najwięcej dzieci przychodziło bezpiecznie na świat i utrzymało się przy życiu. To wzruszająca historia o kobiecie, która nie bała się ryzykować własnego życia, a także o tak bardzo niespotykanej, bezinteresownej miłości do drugiego człowieka.

2. Petitcollin Christel, „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”

Najlepsze książki to nie tylko te, przy których się relaksujemy, ale także te, które pomagają nam zmienić swoje życie na lepsze. Do tych ostatnich należy „Jak mniej myśleć” – poradnik dla tych, którzy nie mogą zasnąć, skupić się i normalnie funkcjonować z powodu natłoku myśli, ciągłych obaw i dominującego niepokoju. Świetna pozycja, dzięki której odzyskasz spokój i będziesz się przejmować tylko tym, co naprawdę ważne.

3. B.A. Paris, „Za zamkniętymi drzwiami”

Tę pozycję trudno nazwać wybitną, kunsztowną czy szczególnie wyróżniającą się na tle innych. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest szalenie wciągająca i znakomicie pozwala oderwać się od nudnej lub stresującej codzienności. To opowieść o perfekcyjnym małżeństwie – Jacku i Grace. Jak to jednak w życiu bywa – są rzeczy zbyt piękne, żeby były prawdziwe. Jaką tajemnicę kryje ta wyjątkowo dobrana para? Dlaczego w oknach ich sypialni są kraty? Jeśli lubisz lekkie thrillery, ten wyjątkowo przypadnie ci do gustu!

4. Stieg Larsson, „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

Jeśli interesują cię naprawdę dobre książki, a przede wszystkim dobre kryminały, to nie możesz nie sięgnąć po „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – pierwszy tom z wybitnej serii „Millennium”. To opowieść o zniknięciu nastolatki oraz dziennikarskim śledztwie, które rozgrywa się wiele lat później. Barwne, ciekawe postaci, niesamowicie wciągające, świetnie napisane dialogi i porywająca akcja, od której nie sposób się oderwać, choćby poranek zbliżał się niebezpiecznie szybko.

5. Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”

Co może się zdarzyć, gdy zafascynowany książką człowiek postanowi odnaleźć inne pozycje tego samego pisarza, przy okazji odkrywając tajemnicę jego samego? Okazuje się, że takie działanie może być początkiem niesamowitej i bardzo niebezpiecznej przygody. „Cień wiatru” porwał już miliony czytelników na całym świecie – z pewnością dołączysz do tego grona.

6. Marcus Zusak, „Złodziejka książek”

Wielki, międzynarodowy bestseller, przetłumaczony na ponad 40 języków – krótko mówiąc, jeśli chodzi o książki, które warto przeczytać, to z pewnością „Złodziejka książek” znajduje się wysoko na liście. To przepiękna historia o Liesel Meminger – dziewczynce, która na pogrzebie swojego brata kradnie książkę, dzięki której później uczy się czytać. Nie zawsze jednak znajduje czas na lekturę – jej rodzina udziela schronienia Żydowi, co sprowadza na wszystkich ogromne niebezpieczeństwo.

Potrzebujesz więcej informacji? Zajrzyj do Magazynu Ceneo!

Wszystkie wymienione książki zostały już dawno przez ciebie przeczytane? A może jednak wolisz bardziej konkretne zestawienie, np. najlepszych kryminałów? Zerknij zatem do magazyn.ceneo.pl – znajdziesz tam nie tylko więcej informacji o najlepszych pozycjach z różnych kategorii, ale także przydatne rankingi oraz porady związane z domem i urodą.

Wybrane dla Ciebie

MyICANTwoja ścieżka rozwoju
Załaduj więcej wyników

Bądź na bieżąco

Odblokuj wszystko!

Dwa tytuły – Biznes i Technologia ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Odblokuj wszystko!

Dwa tytuły – Biznes i Technologia ICAN.pl, MITSMR.pl
31 szkoleń z certyfikatem online ICAN Business Advisor
Webinaria kryzysowe Wideo i LIVE

Najpopularniejsze tematy