Powiadomienie
PROMOCJA
Testuj subskrypcję
ICAN Business Insight
za darmo przez 7 dni!
Terminem „finanse przedsiębiorstwa” (corporate finance) nazywamy zazwyczaj ogół wszystkich procesów i zjawisk mających miejsce w przedsiębiorstwie, związanych zarówno z gromadzeniem, jak i wydatkowaniem zasobów pieniężnych przedsiębiorstwa. Co jeszcze warto wiedzieć o finansach przedsiębiorstwa? Tego dowiesz się z lektury artykułów „Harvard Business Review Polska”.
Pokaż więcejJak wynika z analizy CB Insights, ubiegły rok był rekordowy pod względem ukrytych inwestycji. Fundusze zainwestowały w ten sposób łącznie prawie 1,7 miliarda dolarów w 365 tajnych projektów – głównie technologicznych i medycznych.
Nikt nie zaprzeczy, że zysk jest jedną z kluczowych miar sukcesu w biznesie. Pandemia jedynie obnażyła, jak uniwersalne w czasie jest to stwierdzenie. Firmy, które dotychczas były rentowne, zdołały zgromadzić większe rezerwy i dziś z kryzysem radzą sobie lepiej. Te, które mimo pandemii generowały (i nadal generują) zysk, udźwigną zaś większy ciężar zadłużeń.
Zawiadomienie firmy o kontroli podatkowej najczęściej wzbudza strach, ponieważ nawet w najrzetelniej prowadzonej księgowości zdarzają się błędy. Poza tym kontrolerzy podatkowi mogą zdezorganizować nieco pracę menedżmentu, jeśli ten nie jest odpowiednio przygotowany.
Integracja konta bankowego z systemem finansowo-księgowym zapewnia większą kontrolę nad finansami i ich bezpieczeństwo. Takie wygodne rozwiązanie oferuje m.in. PKO Bank Polski, poprzez swoją platformę e-Księgowość.
Liderzy instytucji finansowych coraz częściej mierzą się z problemem nadużyć finansowych. Skala tego zjawiska zauważalnie rośnie. Aż 70% tego typu firm pada ofiarą wyłudzeń kredytów i pożyczek – to najważniejszy wniosek płynący z raportu przygotowanego przez EY Związek Przedsiębiorstw Finansowych.
Wielu przedsiębiorców i menedżerów zastanawia się, co zrobić, żeby ratować firmę i przystosować ją do nowych warunków. Przede wszystkim trzeba podejmować szybkie działania zapewniające przetrwanie. Kryzys wymaga też strukturalnych zmian w modelach biznesowych, które trzeba wdrażać tu i teraz. Jak przeprowadzić te zmiany? Jak przetrwać kryzys i zadbać o kondycję firmy?
Czy wyciągnęliśmy prawidłowe wnioski z poprzednich kryzysów finansowych? Ten, z którym obecnie mamy do czynienia, będzie testem osiągnięć współczesnych ekonomistów. Mniej więcej za rok dowiemy się, czy przez ostatnie lata szli właściwą drogą.
Senat uchwalił 81 poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej. Sejm zajmie się pracą nad nimi dzisiaj od godziny 13:00. Jakie zmiany zostały zaproponowane?
Trwają prace nad tarczą antykryzysową, która w założeniu ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudny gospodarczo i społecznie czas walki z pandemią koronawirusa. Polski Senat zgłosił do tego projektu pomocy przedsiębiorcom 81 poprawek. Jakie zmiany zaproponowano?
Przedsiębiorcy z nadzieją czekali na szumnie zapowiadaną przez rząd tzw. tarczę antykryzysową. Tarcza miała przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa i ochronić biznes przed niechybnym kryzysem. Co udało się osiągnąć?
Pierwszego września 2019 r. do dyspozycji przedsiębiorców została oddana tak zwana biała lista podatników VAT. Co CFO powinni wiedzieć na temat białej listy? O związanych z nią wyzwaniach rozmawialiśmy podczas webinarium Klubu CFO.
Pierwszego września 2019 r. do dyspozycji przedsiębiorców została oddana tak zwana biała lista podatników VAT. Co CFO powinni wiedzieć na temat białej listy? O związanych z nią wyzwaniach rozmawialiśmy podczas webinarium Klubu CFO.
W styczniu druga grupa przedsiębiorstw mocą ustawy musiała uruchomić Pracownicze Plany Kapitałowe. Znalazła się w nieco lepszej sytuacji niż firmy zatrudniające powyżej 250 osób, na które ten obowiązek spadł już w lipcu ubiegłego roku – mogła skorzystać z ich doświadczeń i kroczyć przetartą nieco ścieżką.
Naliczanie wynagrodzeń i wpłat, zarządzanie dokumentami i terminami zgłaszania pracowników do instytucji finansowych oraz niska integracja systemów kadrowo-płacowych z systemami IT instytucji finansowych – to tylko kilka obszarów związanych z PPK, które, zaledwie parę miesięcy od uruchomienia programu, zdaniem większości pracodawców wymagają zmian.
Polska w ciągu 15 lat od chwili przystąpienia do UE uzyskała ponad 160 mld EUR z unijnych środków. W 2016 roku była to najwyższa kwota spośród wszystkich państw członkowskich.
Pracodawcy odczuwają coraz większą presję płacową ze strony pracowników. Sytuacji nie ułatwiają podwyżki płacy minimalnej, rekordowo niski wskaźnik bezrobocia i konieczność konkurowania o kompetentnych pracowników.
„Finansowanie dostawców” – narzędzie wspomagające współpracę między spedytorami i przewoźnikami, które zaoferował ING Bank Śląski.
W ostatnich czasach zakres obowiązków CFO uległ znaczącym zmianom. Dziś dyrektorzy finansowi muszą sprostać nowym wyzwaniom. Odpowiadają za strategię, kreują przyszłość firmy i zarządzają zespołami-jednym słowem, stają się liderami.
Europejskie giełdy w poprzednim roku wykazały się zmniejszoną aktywnością pod względem liczby i wartości pierwotnych ofert publicznych. W Warszawie w 2018 roku odnotowano zaledwie 20 ofert, których wartość wyniosła 81 mln euro.
Polska gospodarka rozwija się dynamicznie. Firmy stawiają sobie ambitne cele biznesowe, zdobywają nowe rynki i nowych klientów, inwestują.