Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Zdalne połączenie z komputerem – jak to zrobić?

· · 2 min
Zdalne połączenie z komputerem – jak to zrobić?

Możliwość wykonywania obowiązków na odległość przydaje się w wielu biznesach, a szczególnie obecnie, kiedy firmy zmuszone są do pracy zdalnej ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorcom, którzy już wcześniej testowali takie rozwiązania, z pewnością łatwiej było teraz umożliwić zatrudnionym pracę z ich domów. Korzystanie ze zdalnego połączenia nie jest tak trudne, jak może ci się wydawać.

Zdalne połączenie – co to oznacza?

Dzięki zdalnemu połączeniu możesz korzystać z danych, które znajdują się na urządzeniu firmowym, pracując z domu. Może to się przydać w wielu sytuacjach. Załóżmy, że pojechałeś na ważne spotkanie, ale zapomniałeś skopiować z urządzenia stacjonarnego prezentacji na pendriva. Jeśli będziesz przygotowany na taką okoliczność, to wystarczy, że skorzystasz ze zdalnego połączenia z komputerem – po uzyskaniu dostępu będziesz mógł otworzyć potrzebny plik.

Już przed pandemią możliwość pracy zdalnej była oceniana przez kandydatów na pracowników jako duża korzyść. Chodzi nie tyle o stałe wykonywanie obowiązków na odległość, lecz w ogóle taką możliwość. Według wyników badań przeprowadzonych przez BIG InfoMonitor praca zdalna była w pierwszej dziesiątce czynników, które wpływają na satysfakcję z zatrudnienia. Możliwe, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, już ostatecznie doprowadzi do zwiększenia liczby obowiązków realizowanych zdalnie. Aż 82 proc. respondentów, którzy obecnie pracują na odległość, ocenia, że to rozwiązanie sprawdziło się w ich przypadku. Co istotne, zatrudnieni uważają tak, mimo że większość z nich musi pracować w domu, w którym są również inni członkowie rodziny, co z pewnością utrudnia wypełnianie obowiązków.

Zdalne połączenie – jak to zrobić?

Najpopularniejszym na świecie programem służącym do zdalnego połączenia jest Teamviewer. To aplikacja, która każdego dnia pobierana jest przez 400 tys. użytkowników, a liczba podłączonych do programu urządzeń wynosi aż 2 mld! Średnio jednocześnie z aplikacji korzysta 45 mln użytkowników. Jego obsługa jest bardzo prosta. Żeby uzyskać połączenie z urządzeniem partnera, na którym jest zainstalowany Teamviewer:

  1. Zainstaluj i uruchom program.

  2. Uzyskaj od partnera numer ID i hasło, a następnie wprowadź je i kliknij „Połącz”.

  3. Gotowe – właśnie uzyskałeś zdalny dostęp do komputera partnera.

Połączyć się możesz nie tylko z laptopa, ale również np. ze smartfona. Zawartość komputera możesz wyświetlić na ekranie telefonu. Po uzyskaniu połączenia przejmujesz kontrolę nad myszką, klawiaturą i pracujesz tak, jakbyś siedział przed urządzeniem.

Dostępnych jest kilka wersji tego rozwiązania. Możesz wybrać:

TeamViewer Business – obsługa maksymalnie jednej sesji i jednego użytkownika,

• TeamViewer Premium – maksymalnie jedna sesja i wielu użytkowników,

• TeamViewer Corporate – maksymalnie trzy sesje i wielu użytkowników.

Coraz więcej rozwiązań do pracy na odległość

Dostępne na rynku aplikacje dają coraz większe możliwości pracy zdalnej. Wiele firm korzysta z pakietów oprogramowania online, takich jak Gsuite. Dzięki temu nad tym samym plikiem tekstowym pracować może jednocześnie wielu pracowników, którzy znajdują się w różnych częściach świata. Mogą wprowadzać poprawki, dodawać komentarze i dyskutować. Identycznie mogą pracować w arkuszu kalkulacyjnym czy tworzyć prezentacje. Obsługa poczty również jest możliwa całkowicie zdalnie.

To nie wszystko – dostępny jest już w Polsce mobilny podpis elektroniczny. Mowa tutaj o SimplySign, czyli podpisie, z którego możesz skorzystać na tablecie czy smartfonie z dedykowaną aplikacją. Możesz go użyć przy podpisywaniu deklaracji dla ZUS, do potwierdzania e‑deklaracji, w systemie ePUAP i w innych, w których może on być zastosowany. Dzięki temu wielu formalności możesz dopełnić z niemal dowolnego miejsca.