Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Terminal płatniczy za darmo – czy jest to możliwe?

· · 2 min
Terminal płatniczy za darmo – czy jest to możliwe?

Terminal płatniczy zwiększa możliwości naszych klientów. Coraz mniejsza część z nich realizuje bowiem płatności za towary lub usługi w formie gotówkowej. Co więcej, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w ramach Polskiego Ładu zostaną zamieszczone zapisy, które sprawią, że od 1.07.2022 r. terminal płatniczy będzie urządzeniem obowiązkowym, jeśli w naszej działalności korzystamy z kasy fiskalnej, dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Jeżeli zapis ten znajdzie się w ostatecznej wersji Polskiego Ładu oznaczać to będzie, że firmy, które nie dostosują się do tych zasad będą musiały liczyć się z karą pieniężną w kwocie do 5000 złotych.

Czy korzystanie z takiego terminala wiąże się jednak z istotnymi kosztami? Otóż okazuje się, że w pierwszym roku używania takiego sprzętu nie poniesiemy niemal żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy, że skorzystamy z programu Polska Bezgotówkowa.

Polska Bezgotówkowa – podstawowe informacje

Polska Bezgotówkowa to program, w którym przez cały rok jesteśmy zwolnieni z kosztów związanych z korzystaniem z terminala płatniczego. Możemy w ten sposób pozyskać aż do 3 terminali, a okres darmowego użytkowania liczy się od momentu ich instalacji. Uczestnictwo w programie Polska Bezgotówkowa jest bezpłatne, jeśli nie osiągniemy na poszczególnych terminalach obrotu, który przekroczy 100 tysięcy złotych w ciągu 12 miesięcy. Po przekroczeniu tej kwoty naliczane są opłaty zgodne z umową podpisaną z agentem rozliczeniowym. Wśród nich znajduje się 25 podmiotów, w tym m.in. cieszący się dużą popularnością w Europie Środkowej eService. Sporo cennych informacji na temat programu Polska Bezgotówkowa znajdziemy na portalu Bezgotowki.pl

Polska Bezgotówkowa – wymogi

Do programu Polska Bezgotówkowa kwalifikują się wszystkie podmioty, które mają numer NIP i w 12 ostatnich miesiącach nie posiadały terminala płatniczego. Program Polska Bezgotówkowa cieszy się dużą popularnością. To dlatego jego funkcjonowanie zostało przedłużone aż do końca 2025 roku. Jest zatem jeszcze dużo czasu, żebyśmy mogli z niego skorzystać. Nie musimy się przy tym obawiać, że gdy w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z programu nasza działalność gospodarcza zostanie z różnych względów zamknięta, narazimy się na dodatkowe koszty. Okazuje się bowiem, że w takim przypadku nie jest na nas nakładana żadna kara finansowa.

Jak odebrać darmowy terminal płatniczy?

Aby odebrać darmowy terminal płatniczy, musimy przejść kilka kroków. W pierwszym z nich wybieramy odmianę i model tego urządzenia. Do wyboru mamy tutaj jeden z kilku terminali stacjonarnych i przenośnych. Następnie wypełniamy zgłoszenie. Dostarczamy w nim niezbędne informacje o naszej działalności. Takie zgłoszenie jest weryfikowane przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja, czy kwalifikujemy się do programu terminali płatniczych za darmo. Na samym końcu kurier dostarcza terminal lub terminale pod wskazany adres. Po jego konfiguracji możemy realizować płatności bezgotówkowe.