Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Jak wygląda polski fintech? Rzut oka na branżę

· · 3 min
Jak wygląda polski fintech? Rzut oka na branżę

Branża fintech w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, a funkcjonujących w niej start‑upów ciągle przybywa. Pojawia się też nowe pomysły, które opierają się na technologii finansowej. Czym dokładnie jest fintech? Jak branża współpracuje z systemem bankowym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest fintech?

Fintech to skrót pochodzący od terminu financial technology, który odnosi się do technologi finansowej. Sama definicja fintechu jest bardzo szeroka ponieważ odnosi się do rozwiązań cyfrowych związanych z obrotem pieniądza. Warto jednak pamiętać, że do branży fintech nie zalicza się banków, mimo iż w dzisiejszych czasach również świadczą usługi finansowe online. Jako fintechy klasyfikuje się jednak wyłącznie firmy, które działają wyłącznie w Internecie i nie posiadają fizycznych oddziałów. Poza tym odmioty te nie muszą spełniać wymogów dedykowanych dla sektora bankowego, ponieważ nie są bankami, a w wielu przypadkach funkcjonują jako start‑upy.

Przegląd branży fintech w Polsce

Jak wspomniano we wstępie branża fintech ma się w Polsce świetnie, a na rynku regularnie pojawiają się nowe podmioty oferujące coraz ciekawsze rozwiązania cyfrowo finansowe. Obecnie według raportu Mapa polskiego fintechu w sektorze funkcjonuje ponad 300 firm, a większość z nich stanowią podmioty, które powstały w ostatnich 4‑5 latach. Wszystko to sprawia, że polski fintech jest bardzo różnorodny, a my sami często korzystamy z usług fintechowych mimo iż nie do końca jesteśmy tego świadomi. Przykładem może być oczywiście Blik, a także popularne w Polsce systemy płatności internetowych czyli PayU, czy Blue Media. Oczywiście podane przykłady to cyfrowi giganci, ale warto wiedzieć, że tego typu rozwiązań jest o wiele więcej, a na rynek wprowadzają je również mniejsze podmioty. Przykładem może być SkyCash, czyli aplikacja umożliwiająca dokonywanie płatności za autostrady i parkomaty, a także zakup biletów komunikacji miejskiej.

Warto mieć świadomość, że polski fintech to nie tylko płatności, ale wiele różnorodnych usług cyfrowych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Co może być przykładem? Z pewnością kantory internetowe, na czele z Cinkciarzem, czy Walutomatem. Krok dalej poszły karty wielowalutowe, wśród których najbardziej znany jest z pewnością Revolut. Fintechy to również firmy oferujące internetowe pożyczki pozabankowe, a także wszelkiego rodzaju porównywarki finansowe online, takie jak Comperia czy Rankomat.

Rozwiązania fintechowe dla przedsiębiorców? Przede wszystkim crowdfunding, do którego zalicza się zarówno rozwiązania takie jak zrzutka.pl, czy wspieram.to, które umożliwiają zbieranie pieniędzy na konkretny cel, jak i platformy umożliwiające sprzedaż akcji firmy, takie jak Beesfund. W tym przypadku warto podkreślić, że jest to największa platforma crowdfundingowa w Polsce i jedna z większych w Europie Środkowo‑Wschodniej. Oprócz tego rozwiązania fintechowe dla przedsiębiorców to usługi faktoringowe, które oferuje np. Finiata, czy SMEO. Korzystanie z nich staje się coraz bardziej popularne, ponieważ pozytywnie wpływa na płynność finansową przedsiębiorstw.

X Open Hub – dostawca płynności z branży fintech

Większość osób słyszało z pewnością o przedstawionych w poprzednim akapicie przedsiębiorstwach z branży fintech. Warto jednak wiedzieć, że wśród tego typu rozwiązań znajdują się również o wiele bardziej wyspecjalizowane usługi, które świadczy np. X Open Hub. Firma zapewnia bowiem płynność wielu aktywów oraz udostępnia najnowocześniejszą technologię handlową przy zachowaniu w pełni otwartego środowiska. X Open Hub to globalna firma z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w dostarczaniu światowej klasy technologii transakcyjnej dla banków, brokerów oraz startupów. Warto również wiedzieć, że X Open Hub stanowi nazwę handlową XTB Limited, która jest autoryzowana i regulowana przez UK Financial Conduct Authority (FRN 522157). Główna siedziba fintechu znajduje się w Londynie, a w Warszawie funkcjonuje jego hub technologiczny.

X Open Hub to firma ugruntowanej pozycji w międzynarodowym systemie finansowym, z której usług korzysta przeszło 100 przedsiębiorstw w ponad 30 krajach świata. Przykładem może być Unum Capital z siedzibą w RPA, czy armeński AraratBank. Sukces osiągnięty przez X Open Hub dowodzi, że odpowiednio zarządzane fintechy mogą z powodzeniem działać na międzynarodową skalę, będąc istotnym partnerem zarówno dla małych, jak i dużych partnerów czy instytucji finansowych.

Branża fintech a sektor bankowy w Polsce

Prężny rozwój przedsiębiorstw z branży fintech sprawia, że depczą one bankom obecnie po piętach, co wynika z faktu, że świadczą wiele konkurencyjnych usług Z drugiej jednak strony warto zauważyć, że to właśnie banki inwestują zarówno finansowo, jak i technologicznie w rozwiązania fintechowe. Co więcej, wiele start‑upów z branży fintech jest wspierane przez banki po to, by sprawdzić jak dane rozwiązanie sprawdzi się na rynku, a następnie instytucja finansowa wykupuje daną firmę. Pozwala to przejąć zarówno pomysł, jak i już gotowy biznes, który nie tylko ma potencjał, ale już generuje zyski. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że wiele firm z branży fintech funkcjonuje dzięki finansowaniu z sektora bankowego, a zarazem same banki i usługi bankowe rozwijają się dzięki innowacjom opracowywanym przez fintechy oraz wzajemnej konkurencji. Technologiczne zmiany, które zachodzą w bankowości są więc w dużym stopniu następstwem rozwoju branży fintech.

Podsumowując należy stwierdzić, że branża fintech w Polsce ma się znakomicie, ponieważ nasz sektor bankowy jest dobrze rozwinięty w zakresie cyfryzacji, a co za tym idzie kliencie są pozytywnie nastawieni do innowacji i korzystania z cyfrowych usług finansowych. Na szybkość rozwoju z pewnością pozytywnie wpłynęła również pandemia, ponieważ konieczność zachowania dystansu społecznego spopularyzowała korzystanie z cyfrowych usług finansowych i przekonała do tego nawet największych sceptyków. W efekcie zarówno fintechy, jak i banki musiały jeszcze bardziej podnieść poziom oferowanych usług, co sprawiło, że są jeszcze bezpieczniejsze i bardziej przystępne.