Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Human Power alarmuje: aż 8 na 10 ankietowanych czuje się zmęczona!

· · 3 min
Human Power alarmuje: aż 8 na 10 ankietowanych czuje się zmęczona!

Polacy mierzą się z pandemią zmęczenia. Aż 8 na 10 respondentów odczuwa zmęczenie – tak wynika z raportu Zmęczeni zmęczeniem. Raport o kondycji pracowników polskich organizacji przeprowadzonego przez Human Power
w czerwcu bieżącego roku. Co więcej, u 41% badanych nawet odpoczynek nie przynosi potrzebnej regeneracji. Co możemy zrobić, by odzyskać energię do działania?

Żyjemy w trudnych czasach, co, jak pokazuje raport Human Power, ma duży wpływ na kondycję społeczeństwa. Brak energii i ciągłe zmęczenie przekładają się na spadek jakości życia, co może powodować problemy w pracy i życiu prywatnym. A jak mówi ekspertka, Małgorzata Czarnecka, psycholożka, ekspertka ds. wellbeing, założycielka Human Power – to nie koniec wyzwań.

Przed nami kolejne problemy związane ze spowolnieniem gospodarczym, w tym wysoka inflacja i zmiany, które są już odczuwane przez dużą liczbę firm i ich pracowników. Fakt, że 8 na 10 badanych mówi o tym, że czuje się zmęczona, a częściej niż co drugi mówi o zdecydowanym braku siły na hobby, spotkania z bliskimi, ćwiczenia, zaprasza do głębokiej refleksji na poziomie indywidualnym i organizacyjnym.

Nieskuteczna regeneracja

By utrzymać dobre samopoczucie, niezwykle istotna jest odpowiednia regeneracja i odpoczynek. Tymczasem aż 41% badanych stwierdza, że czas wolny zdecydowanie nie przynosi im odpoczynku. Jedynie 13% odczuwa wypoczęcie po weekendzie czy kilkudniowym urlopie.

Zmęczenie może przekładać się nawet na dolegliwości bólowe, np. głowy, pleców, brzucha, co zaobserwowało u siebie 42% badanych. To czynniki, które znacznie pogarszają jakość naszego życia i utrudniają cieszenie się nim. Jak więc zadbać o swoje siły i dobre zdrowie, by zwiększyć poziom energii?

Efektywne funkcjonowanie w trudnych warunkach wymaga przede wszystkim dużej uważności na siebie i swój organizm oraz umiejętności wspomagania procesów regeneracji. Podstawowe błędy żywieniowe, które będą mieć wpływ na nasze samopoczucie, to: zbyt mała ilość płynów, niewielka ilość owoców i warzyw w diecie, duża ilość produktów zawierających węglowodany przetworzone (cukier, biała mąka) zamiast tych wartościowych (warzywa, kasze) i przede wszystkim mało urozmaicona dieta. To wszystko powoduje, że mamy niewystarczający poziom składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji układu nerwowego, pracy mitochondriów czy neuroprzekaźników, które bezpośrednio wpływają na nasz poziom energii i motywacji do działania, nastrój oraz możliwość relaksu – radzi dr Ewa Chojnowska, dietetyczka kliniczna, ekspertka merytoryczna Human Power.

Sygnał dla pracodawców

Jak podaje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA), zmęczenie przekładające się na utratę produktywności pracowników kosztuje firmy 136,4 miliardów dolarów rocznie. Zatem zadbanie o ich dobrostan leży także w dobrym interesie pracodawców.

Jak wynika z raportu, aż 49% pracowników przeniosłoby się do innej organizacji, gdyby ta oferowała im wellbeing na wyższym poziomie – to również istotny sygnał, szczególnie w czasach, kiedy coraz trudniej utrzymać cennych pracowników w organizacji.

Ostatnie 3 lata żyjemy w bardzo nieprzewidywalnym świecie. Powoduje to wyzwania w życiu zawodowym i prywatnym. Firmy szukają nowych modeli biznesowych, stylów działania, a często nie zadają sobie pytania, jaka jest kondycja pracowników oraz ich kompetencje, by dostarczać nowej rzeczywistości. To życie w ciągłej transformacji, uczenie się nowego i sięganie po coraz bardziej ambitne cele. Ciągle poszukujemy zdrowej integracji pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Wyniki badania potwierdzają, że dodając kolejnych zadań, nie osiągamy więcej. Musimy pracować na płaszczyźnie wyboru kluczowych zadań, które mają największy wpływ, a nie robienie wszystkiego – komentuje Andrzej Borczyk, Chief People Officer CCC Group. Dodaje: Przed firmami, ich liderami coraz większe wyzwanie w zarządzaniu ciągłą zmianą i równoczesne budowanie poczucia przynależności oraz sensu tego, co wspólnie robimy.

Zmęczenie ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy. Jednym z jego objawów jest popełnianie większej liczby błędów, np. literówek, przeoczeń. W badaniu co drugi ankietowany ocenił, że podobne błędy zdarzają się mu częściej niż zwykle. Problematyczne staje się również podejmowanie decyzji, na co wskazuje 6 na 10  badanych, co może być szczególnie kłopotliwe na stanowiskach zarządczych.

Samopoczucie to element, na który pracodawcy powinni zwrócić uwagę i tworzyć rozwiązania, które pozwalają pracownikom zrozumieć wspomniane zależności oraz wpływać na nie poprzez edukację i promocję pozytywnych praktyk. Ważne jest stworzenie przestrzeni do refleksji oraz dostarczenie wiedzy i narzędzi, które pozwolą zarówno menedżerom, jak i specjalistom trafnie identyfikować wrażliwe sytuacje i właściwie na nie reagować – mówi Anna Podlewska, Dyrektorka ds. Strategicznych Inicjatyw HR w Credit Agricole Bank Polska SA.

Troska o siebie

Pomimo płynących z raportu wielu niepokojących informacji, jest jedna dająca dużą nadzieję: nad zmęczeniem można zapanować – czy to z pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń, czy korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów.

Warto podkreślić, że zmęczenie nie musi oznaczać tylko problemów – jest to naturalna, fizjologiczna reakcja organizmu, która zaprasza do regeneracji. Jeśli odpowiednio się nim zajmujemy, będziemy działać w rytmie od pełnej mobilizacji do pełnej regeneracji. Na tym najbardziej nam zależy – na zachęceniu ludzi do refleksji i zaproszeniu do zmiany w obecnym sposobie działania – podsumowuje Małgorzata Czernecka.