Własność intelektualna
W świecie napędzanym innowacyjnością zagadnienie własności intelektualnej staje się coraz bardziej znaczące, a jednocześnie – coraz trudniejsze do zdefiniowania. Przepisy stojące na straży własności osobistej zmieniają się dynamicznie wraz ze zmianami w zakresie przedmiotów, których dotyczą. Okazuje się, że w dobie patentów cyfrowych i innowacji operacyjnych – rodzi się coraz więcej nowych obszarów, które wymagają prawnych regulacji. Przykładem takiego nowego i nie zagospodarowanego w pełni prawnie obszaru jest funkcjonowanie kategorii prawa autorskiego w internecie.
Pokaż więcejSystem Identyfikacji Wizualnej: dlaczego warto wdrożyć go w firmie?
Większość firm decyduje się na opracowanie własnego Systemu Identyfikacji Wizualnej (SIW), ponieważ jego posiadanie może przynieść wiele profitów. Przede wszystkim profesjonalnie zaprojektowany SIW korzystnie wpływa na rozpoznawalność przedsiębiorstwa. Sprawia, że staje się ono łatwiej zapamiętywane przez ludzi i wzbudza w nich poczucie zaufania. SIW w pewnym sensie buduje pozytywny wizerunek firmy, ale jest także elementem wyróżniającym ją na tle konkurencji.
Chcą ukraść firmowe rozwiązania! Jak je chronić?
Jak zabezpieczyć kapitał intelektualny firmy, aby nieuprawnione osoby i przedsiębiorstwa nie korzystały w przyszłości z firmowego know-how?
Jarosław Kulikowski: ochrona prawna jest jak dobra polisa ubezpieczeniowa
Przypadek firmy AUTOROB jest typowym przykładem braku świadomości prawnej zarządzających przedsiębiorstwami, a w konsekwencji potwierdzeniem zasady, że Polak mądry jest po szkodzie.
Dr Dominik Antonowicz: należy precyzować kwestie odpowiedzilaności wspólników
W AUTOROBIE doszło do kumulacji nieszczęśliwych zdarzeń, powstałych w wyniku niefrasobliwości, rutyny, a przede wszystkim naiwności wynikającej z idealistycznej wizji świata.
Piotr Stangrett: ochroną aktywów HR jest budowa warunków do rozwoju pracowników
Sytuacja, w jakiej znalazła się firma AUTOROB, wymaga wypracowania sposobów ochrony kapitału intelektualnego adekwatnych do kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa.
Czy partner ukradnie nasze rozwiązania?
Polska firma informatyczna nawiązała dobrze zapowiadającą się współpracę ze światowym potentatem na rynku gier mobilnych. Jednak prośba o oddanie kodów źródłowych wywołała wśród polskich menedżerów obawy, czy partner ma wobec nich czyste intencje.
Open source: zbawienie czy prosta droga do upadku? - komentarz 6
Trudno jednoznacznie wyrokować, w jakim kierunku powinna zmierzać firma KMS. ¦wiat wokół niej szybko się zmienia i każda organizacja działająca w obszarze internetu musi zdawać sobie sprawę z zagrożeń i korzyści wynikających z open source.
Open source: zbawienie czy prosta droga do upadku? - komentarz 4
W ciągu kilku lat Marty Dirweg awansowała w Kalley Music Software na stanowisko prezesa dzięki swojemu wielkiemu zaangażowaniu i (przynajmniej raz wykazanej) świetnej intuicji. W dalszym ciągu jednak próbuje kierować się przede wszystkim intuicją i emocjami.