Powiadomienie
PROMOCJA
Testuj subskrypcję
ICAN Business Insight
za darmo przez 7 dni!
Startupy wstrząsnęły światem biznesu. Niepozorne pomysły, które wyrastają na spektakularne sukcesy. Niewielkie nakłady, które przynoszą nieprzeciętne zyski. Facebook, Spotify, Uber – oto światowe potęgi ostatnich lat, które zaczynały jako eksperymenty. Polskie startupy, które odniosły sukces to m.in. aplikacje Jakdojade, Booksy czy Brand24. Startupy – wszyscy o nich słyszą, wszyscy o nich mówią. Ale czy wszyscy wiedzą, o co tak naprawdę z nimi chodzi?
Pokaż więcejJak wynika z analizy CB Insights, ubiegły rok był rekordowy pod względem ukrytych inwestycji. Fundusze zainwestowały w ten sposób łącznie prawie 1,7 miliarda dolarów w 365 tajnych projektów – głównie technologicznych i medycznych.
W latach 2021-2027 w ramach programu ramowego Horyzont Europa, na badania i innowacje przeznaczonych zostało rekordowe 90 miliardów euro.
Mianem jednorożców określa się młode firmy wyceniane na co najmniej miliard dolarów. To dość dobrze znany termin, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poza jednorożcami istnieją także dziesięciorożce i sturożce.
Dowiedz się, jak inwestorzy decydują, w które spółki chcą zaangażować swój kapitał i dlaczego.
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) oceniła innowacyjność państw. Polska zajęła w tym rankingu dalekie miejsce – dlaczego? I jak to zmienić?
Inwestorzy lubią kupować marzenia. Jakie szanse powodzenia ma taka decyzja i jak sprawa wygląda w porównaniu do „zwykłych” start-upów?
Czy wielki kontenerowiec może być zwrotny niczym żaglówka? Jest to możliwe – dzięki tak popularnym dziś wśród liderów rynku zwinnym metodykom. Te, choć wydają się nowym rozdaniem, są powrotem do rozwiązań z przeszłości. Sprawdzonych i racjonalnych.
Potencjał i talent człowieka to jedno, jednak istotniejsze jest to, co z tym zrobi. Zespół badawczy Uniwersytetu SWPS filii w Sopocie przeanalizował cechy i kompetencje założycieli i CEO startupów, aby przekonać się, co stanowi o ich sile i dlaczego firmy, którymi kierują, odnoszą sukcesy.
Nawet państwowy kolos, działający w tak konserwatywnej branży jak energetyka, potrafi skutecznie kreować nowe rozwiązania i owocnie współpracować ze start-upami.
Potencjał Torunia tkwi w sprzyjającym biznesowym otoczeniu, inwestycjach infrastrukturalnych, rozwijających się inkubatorach przedsiębiorczości oraz, co najważniejsze, w ludziach.
Pomysł na biznes wydawał się rewelacyjny: stworzenie aplikacji, która pomoże w szybkim załatwianiu drobnych spraw. Na Zachodzie tego typu przedsięwzięcia doskonale sobie radzą, dlaczego więc nie spróbować w Polsce?
Sukcesy osiągają te start-upy, które rozwiązują problemy konsumentów i których produkt od razu jest skalowalny do poziomu globalnego.
Źródłem przełomów rynkowych są często niewielkie start-upy, nieskażone kulturą korporacyjną. Dlatego liderzy rynkowi poszukują nowych szans we współpracy z niewielkimi, ale kreatywnymi firmami.
Start-upy i korporacje mogą się wzajemnie wspierać w budowaniu atutów konkurencyjnych, wykorzystując swoje silne strony. Chcąc osiągnąć sukces, muszą określić jasne warunki brzegowe.
Jak uniknąć losu wielu firm jednorożców, które nie udźwignęły ciężaru własnego gwałtownego wzrostu?
Akceleratory dają szansę pozyskania kapitału na rozwój działalności początkującego przedsiębiorstwa.
Kto zyska najwięcej na urozmaiceniu rynku finansowego o nowoczesne i bardzo innowacyjne FinTechy?
Jeżeli rozpoczynasz przygodę z biznesem, zadawaj dużo pytań mądrzejszym i bardziej doświadczonym ludziom – przekonuje prezeska Fundacji Mentors4Starters.
„Staram się zarazić słuchaczy optymizmem i wiarą w to, że nie ma rzeczy niemożliwych”, przekonuje Stefan Batory, twórca aplikacji Booksy i platformy iTaxi.
O sukcesie najpopularniejszego komunikatora na świecie, skutecznej strategii inwestycyjnej, polskich start-upach i przedsiębiorcach z pokolenia X opowiada Morten Lund.