Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Jakie sekcje powinno mieć CV?

· · 2 min
Jakie sekcje powinno mieć CV?

Pierwszym krokiem do znalezienia zatrudnienia jest przygotowanie profesjonalnego CV. Dobry życiorys zawodowy musi być dostosowany do konkretnej oferty pracy, czytelny i podzielony na niezbędne sekcje. Jakie elementy powinno mieć CV?

Dane osobowe

W życiorysie zawodowym zawsze muszą się znaleźć dane osobowe kandydata. Chodzi tu przede wszystkim o imię i nazwisko. Należy również zawrzeć w nim nazwę swojego zawodu oraz dane kontaktowe: najlepiej zarówno aktualny numer telefon, jak i adres e‑mail. Nie trzeba, a wręcz źle widziane jest z kolei podawanie w CV informacji na temat wieku, miejsca zamieszkania czy stanu cywilnego.

Podsumowanie zawodowe

Ważnym elementem CV, o którym nie powinno się zapominać, jest podsumowanie zawodowe. To kilka zdań (optymalnie 4–5 linijek) na temat kandydata, jego osiągnięć zawodowych i planów na przyszłość. Powinno być konkretne i zwięzłe. Stanowi swego rodzaju syntezę najważniejszych informacji o pracowniku. Podsumowanie zawodowe często decyduje o tym, czy rekruter zapozna się ze szczegółami CV. Warto więc zadbać o to, aby było ciekawe i pokazywało nas od jak najlepszej strony (oczywiście musi przy tym być zgodne z prawdą).

Doświadczenie zawodowe

To kluczowa część CV. Warto odpowiednio zaprezentować swoje doświadczenie zawodowe. W opisie obowiązków należy skupić się na konkretach – takie informacje najszybciej przyciągną uwagę rekrutera. Powinno się opisać przede wszystkim te dawne stanowiska, które mają największe znaczenie z punktu widzenia posady, na którą się aplikuje.

Umiejętności twarde i miękkie

To kolejna ważna sekcja, w której można pokazać, co w praktyce się potrafi. Warto skupić się nie tylko na kompetencjach twardych, takich jak obsługa programów komputerowych czy znajomość języka obcego. Współcześnie na rynku pracy równie istotne są umiejętności miękkie, np. kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy nastawienie na cel. Aby zyskać uwagę rekrutera, należy więc podkreślić swoje najważniejsze kompetencje z obu tych grup. O tym, jak to dobrze zrobić, można przeczytać w artykule: https://www.randstad.pl/strefa‑pracownika/cv‑i-list‑motywacyjny/umiejetnosci‑w-cv‑co‑wpisac‑do‑zyciorysu‑by‑przykuc‑uwage‑pracodawcy/.

Wykształcenie

W przypadku wykształcenia sprawa jest prosta. Należy podać, kiedy i do jakich szkół się uczęszczało. Jeżeli ostatnim stopniem edukacji są studia, wystarczy opisać właśnie ten etap. Nie ma potrzeby podawać danych dotyczących liceum.

Informacje o dodatkowych szkoleniach i uzyskanych certyfikatach

Na rynku pracy mile widziane jest podwyższanie swoich kompetencji. Jeżeli więc brało się udział w dodatkowych kursach, zwłaszcza jeśli kończyły się one otrzymaniem certyfikatu, zdecydowanie warto o tym wspomnieć w CV.

Klauzula RODO

W życiorysie zawodowym zawsze trzeba umieścić klauzulę potrzebną do przetwarzania danych osobowych. Jeżeli rekruter otrzyma CV bez takiego zapisu, nie będzie mógł brać go pod uwagę, nawet jeśli treść będzie bardzo zachęcająca.

Informacje opcjonalne

W CV warto też umieścić swoje zdjęcie. Nie jest to obowiązkowe, jednak profesjonalna fotografia może wzbudzić większe zaufanie. Nie należy więc rezygnować z szansy na to, by odpowiednio się zaprezentować.

Ponadto czasami warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach. Należy zrobić to wtedy, gdy pasje są w jakiś sposób powiązane ze stanowiskiem, na które się aplikuje.