Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Radosław Kruczek, Wellbeing Polska: „Dbanie o zdrowie to nie przyjemność, lecz obowiązek”

· · 3 min
Radosław Kruczek, Wellbeing Polska: „Dbanie o zdrowie to nie przyjemność, lecz obowiązek”

Dlaczego w porze lunchowej warto komuś powiedzieć coś miłego? Ile polskie firmy inwestują w profilaktykę pracowników? Jak wpleść zdrowe nawyki w swoją codzienność i ułatwić sobie przejście na zdrową stronę mocy? O tym wszystkim opowiada kolejny gość „Sekretów Mistrzów”.

„Rola liderów nie ogranicza się do dostarczania wyników biznesowych. W nowoczesnych organizacjach odpowiadają oni również za zdrowie pracowników, wspierając ich dobrostan. W mojej firmie przeznaczamy 5 proc. zysku na dbanie o zdrowie w zespole. Organizujemy cotygodniowe spotkania z ekspertami, udostępniamy materiały, monitorujemy odżywianie, aktywność, zdrowie mentalne i doceniania siebie w miejscu pracy. Podwyżki w 10 proc. są uzależnione od wyników pracowników w tym obszarze” – mówi Radosław Kruczek, kolejny gość podcastu „Sekrety Mistrzów”.

Jego zespół rozlicza się bowiem nie tylko ze wskaźników efektywności biznesowej. Aby stworzyć środowisko pracy stymulujące do dbania o siebie, wszyscy codziennie uzupełniają tabelkę z komponentami zdrowia. Dzięki temu śledzą swoje postępy i wzajemnie się motywują do realizacji zdrowych postanowień.

Zdaniem gościa „Sekretów Mistrzów” w realiach biznesowych można bardzo szybko stracić zdrowie, jeśli się w porę o nie nie zadba. Dlatego też organizacje powinny przejąć na siebie tworzenie środowiska pracy sprzyjającego korzystnym nawykom. Bez wątpienia duża w tym rola liderów, którzy mogą inspirować swoich ludzi i angażować zespół w prozdrowotne inicjatywy. Dobrym punktem wyjścia do sprawdzenia się w roli zespołowego opiekuna dobrostanu, jest zaczęcie od siebie. Radosław Kruczek dzieli się z liderami skutecznymi sposobami na wdrożenie w codzienną dynamiczną rzeczywistość biznesową prozdrowotnych rytuałów.

Ciągły stres wykańcza

Na początek dobrze sobie uświadomić wpływ środowiska pracy na nas. „W świecie biznesu jesteśmy stymulowani wieloma rzeczami, które generują stres: KPI, targety, dwuznaczne maile, spojrzenie kolegi czy koleżanki spod byka. Nie mamy możliwości wyeliminować tych stresorów. Za każdym razem nasz organizm uruchamia reakcje biochemiczną, a ich natłok skutkuje tym, że po kilku godzinach czujemy się ekstremalnie zmęczeni” – przypomina Radosław Kruczek i sugeruje, by stworzyć rytuał wyjścia z pracy, który pozwoli ci się odprężyć. Może to być np. spacer do następnej stacji metra czy na przystanek oddalony kilka kilometrów od siedziby firmy, przejażdżka rowerowa czy słuchanie ulubionej muzyki w drodze powrotnej do domu.

„Rola liderów nie ogranicza się do dostarczania wyników biznesowych. W nowoczesnych organizacjach odpowiadają oni również za zdrowie pracowników,

Skoro możesz być bardziej niż pewny, że w pracy będziesz wystawiony na działanie wielu stresorów, skrupulatnie zaplanuj czas na regenerację i swoje aktywności w tych porach dnia czy roku, na które masz większy wpływ. „Warto kontrolować to, co robimy przed wyjściem do biura, po powrocie do domu, w weekendy i podczas wakacji. Jeżeli nie zaplanujemy zdrowych aktywności, nasz autopilot może przejąć kontrolę nad naszym czasem wolnym i w efekcie zamiast pójść na spacer, włączymy Netfliksa i spędzimy wieczór na kanapie. Albo zamiast zjeść zdrowy posiłek, rzucimy się na wszystkie słodycze w osiedlowym sklepie” – przestrzega gość „Sekretów Mistrzów”.

Nie wygląd, lecz zdrowie

„Ludzie chorują. Mamy plagę otyłości, chorób serca i chorób autoimmunologicznych. Tylko o tym rzadko się mówi, bo to nie jest interesujący temat. Poza tym ludzie się wstydzą swoich chorób (…). Jeśli chcemy zadbać o siebie, zacznijmy od pozbycia się presji superwyglądu. Naszą motywacją nie powinna być zmiana wyglądu, lecz zadbanie o zdrowie” – zauważa Kruczek. Jego zdaniem zdrowie jest dużo ważniejsze, niż to, czy nam się podoba każda część naszego ciała. Dobra wiadomość jest taka, że o wiele łatwiej poprawić wygląd niż go zmienić.

„Próba zmiany siebie w Arnolda Schwarzeneggera może być traumatyczna dla organizmu, bo możemy nie mieć do tego predyspozycji. Nie ma większego sensu zawieszanie sobie poprzeczki aż tak wysoko. Wystarczy, by naszą motywacją był lepszy stan zdrowia. Zacznijmy dbać o siebie, by mieć energię, dobrze się czuć i mieć świetne życie” – przekonuje Radosław Kruczek.

„Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpią już 4 miliony ludzi. Przypomnę, że aktywnych zawodowo jest 16,5 miliona osób. Zdrowia psychicznego nie naprawimy jedną inicjatywą w firmie. Apeluję do osób zarządzających o większe zaangażowanie. Ludzie w miejscu pracy tracą zdrowie. Ten świat jest zbyt wymagający. Próbowaliśmy zamienić ludzi w roboty i to się teraz na nas mści” – mówi gość podcastu „ICAN Management Review”.

Próbowaliśmy zamienić ludzi w roboty i to się teraz na nas mści

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z serii „Sekrety Mistrzów”. Radosław Kruczek podzielił się swoimi rytuałami efektywności, zdrowymi nawykami oraz wiedzą z zakresu profilaktyki i biohackingu.

Słuchaj podcastu „Sekrety Mistrzów”.

Posłuchaj również podcastu z RNatalią Hatalską »

Jak przetrwać w świecie pełnym paradoksów zdradza Natalia Hatalska 

Joanna Koprowska PL, Natalia Hatalska PL

Jak algorytmy manipulują naszymi decyzjami i przekonaniami na temat świata? W jaki sposób sprawić, by kryzys stał się życiową szanse? Co może ci dać samotność i jak ją konstruktywnie wykorzystać? Natalia Hatalska – CEO i założycielka infuture.institute, w kolejnej odsłonie „Sekretów Mistrzów” opowiada o rezygnacji z iluzji, radzeniu sobie z kryzysami i pytaniach, na które musimy sobie odpowiedzieć, póki nie jest za późno.  

Joanna Koprowska

Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”.

Radosław Kruczek

Koordynator programów wellness Wellbeing Polska.

Polecane artykuły