Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Ewidencja czasu pracy - dlaczego jej prowadzenie jest tak istotne?

· · 2 min
Ewidencja czasu pracy - dlaczego jej prowadzenie jest tak istotne?

Każdy pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji czasu pracy zatrudnianych przez siebie pracowników. Co ważne, taki obowiązek spoczywa na pracodawcach niezależnie od tego, ilu pracowników w firmie zatrudniają. Oznacza to konieczność prowadzenia takiej ewidencji nawet dla jednego pracownika. Właściwe prowadzenie ewidencji czasu pracy ma bardzo istotne znaczenie. Pozwala na prawidłowe wyliczenie wynagrodzeń, a także innych świadczeń, jeśli takie pracownikom się należą. To, w jaki sposób taka ewidencja powinna być prowadzona, określają dokładnie przepisy Kodeksu pracy.

Czym jest ewidencja czasu pracy i co musi zawierać?

Ewidencję czasu pracy stanowi dokumentacja zawierająca informacje dotyczące przepracowanego przez pracowników czasu pracy. Dokładne mowa jest tu o informacjach dotyczących takich kwestii, jak przepracowane godziny pracy, terminy urlopów oraz zwolnienia lekarskie. Dzięki właściwemu ewidencjonowaniu czasu pracy możliwe jest prawidłowe wyliczanie wysokości wynagrodzeń pracowników oraz wysokości innych świadczeń pracowniczych. Co jednak ważne, Kodeks pracy wskazuje na pewne sytuacje, w których pracodawca jest zwolniony z prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jej prowadzenie nie jest konieczne choćby w przypadku pracowników zatrudnionych w systemie zadaniowym. Dotyczy to również pracowników zarządzających przedsiębiorstwem w imieniu pracodawcy, a także pracowników pobierających ryczałt za nadliczbowe godziny pracy. Trzeba tu jeszcze podkreślić, że ewidencja czasu pracy nie jest tym samym co lista obecności, która jest jedynie dokumentem potwierdzającym przyjście i wyjście pracowników z zakładu pracy. Co więcej, pracodawcy nie mają już obowiązku jej prowadzenia.

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy?

Ewidencję czasu pracy w firmie pracodawca prowadzić może na dwa sposoby. Możliwe jest to w tradycyjnej formie papierowej bądź w nowoczesnej formie elektronicznej. Dziś zdecydowana większość pracodawców decyduje się już na ten drugi sposób. Wynika to z tego, że jest to rozwiązanie dużo łatwiejsze i szybsze. Dużą zaletą prowadzenia ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej jest na pewno stały dostęp do niej niezależnie od pory i miejsca. Istotny jest tu jednak wybór odpowiedniego oprogramowania. Dziś na rynku wyróżniają się na pewno innowacyjne rozwiązania oferowane przez inewi.pl. Jeśli chodzi o sam sposób prowadzenia ewidencji czasu pracy, to pracodawca może taką dokumentację prowadzić bądź w systemie miesięcznym, bądź rocznym. Ten pierwszy sposób wybierany jest zdecydowane najczęściej. Wynika to z tego, że w ten sposób ewidencja czasu pracy jest na bieżąco aktualizowana, co pozwala na sprawniejsze wyliczanie wynagrodzeń pracowników.

Czym jest karta czasu pracy?

Mówiąc o prowadzeniu ewidencji czasu pracy, koniecznie wspomnieć trzeba o dokumencie jakim jest karta czasu pracy. Powinna być ona założona w przedsiębiorstwie dla każdego pracownika. Karta czasu pracy służy do odnotowywania informacji dotyczących wykonywania pracy w niedzielę i w święta, w godzinach nadliczbowych, w dodatkowe dni wolne od pracy. Dodatkowo zawierać powinna informacje o dyżurach w pracy, urlopach, zwolnieniach lekarskich, a także o innych nieobecnościach w pracy. Co ważne, rejestr czasu pracy musi być zawsze prowadzony na bieżąco. Pomocne mogą być tu elektroniczne grafiki czasu pracy, o których więcej przeczytać można na stronie https://inewi.pl/Funkcje/Grafiki‑Pracy. Na koniec przypomnieć trzeba, że w przypadku nieprowadzenia ewidencji czasu pracy, na pracodawcę nałożona może zostać niemała kara finansowa. Jest to traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.